Uncategorized

Tam, kde snídá pán hor

Čauky všem!

Podzimní čas je ideální na výlety, není horko, ale ani zima, turistů je na trasách málo, akorát občas zaprší, pokud si však výlet naplánujete v souladu s předpovědí počasí, můžete si zabalit batohy a vyrazit třeba do Harrachova, z nějž na vás dneska čeká jeden moc pěkný výlet.

Začneme na autobusovém nádraží, které je vhodné i pro ty, co se rozhodli pro jednodenní výlet i pro ty, co jsou ubytováni někde v okolí na delší dobu. My sem přijeli například z Rokytnice nad Jizerou, ve které u autobusu dneska zase skončíme. Od zastávky se vydáme po modré TZ směrem k Šindelce. To je menší muzeum o lesnictví, lesech a těžení dřeva. Na své si tu přijdou jak dospělí, tak i děti. Ty menší z vás si tu splaví své dřevo, prohlédnou si expozici lesa, v němž najdou spoustu zvířat a ti starší si mezitím o těžbě dřeva přečtou panely, zkouknou film o zdejší přírodě a ještě určitě něco navíc, takže pokud budete mít chuť, určitě se tu zastavte, opravdu to stojí za to 🙂

Po prohlídce nebo pokud nejste muzejní typ budeme pokračovat po modré TZ až k odbočte na Liščí stezku a přes tu se dostaneme k Mumlavě, kdy proti proudu dojdeme až k vodopádům. Pokud je vám tato cesta nějaká povědomá, máte pravdu, už loni jsme tudy šli, ale to jsme se pak vydali od Mumlavských vodopádů doprava a dneska se vypravíme doleva.

To znamená, že se zase napojíme na modrou trasu, která ale nyní vede souběžně s NS Živá mrtvá Mumlava, díky níž vám určitě neuniknou vodou vzniklé Kotle na kamenném podloží řeky, zjistíte, proč je voda v řece hnědá a ne blankytně modrá, proč teče skoro po vrstevnicích a mnoho dalších zajímavých informací, které podle mě překvapí nejednoho z vás! Povrch sice bude asfaltový, což na mých výletech není úplně obvyklé, ale příroda okolo vám to snad dokáže vynahradit a vy se ani nenadějete a ocitnete se na rozcestí Krakonošova snídaně.

Tady bylo v létě otevřené malé občerstvení, ale pití prodávali stejně v plastových kelímcích, takže pro vás bude lepší si přinést občerstvení svoje a jen si ho tu v klidu u stolečku sníst. Pokud se vám totiž cesta doposud zdála do kopce, věřte, že to bude ještě horší, a tak posilnění 100% bodne.

Dál se totiž vydáme po žluté TZ a ta už vám bude asi připadat mnou popisovaným výletům podobnější. Většinou vede po lesní cestě s krásnými výhledy do okolí, čekají nás na ní ale i kamenné schody, lesy (v létě s borůvkami), ale hlavně spousta klidu, který se od Mumlavských vodopádů stále umocňuje, protože většina lidí končí právě u nich. Pro vás by to byla ale určitě velká škoda a nemusíte se bát, že byste vypustili duši. Poslední kousek totiž k dalšímu záchytnému bodu – Ručičkám – vede z kopce!

Na Ručičkách si můžete dát poslední občerstvení a pak se pomalu přesunout ještě o kousek níž k horní stanici lanovky. Tou my jsme jeli dolů, opět z ní jsou skvělé výhledy, vy se ale můžete vydat po NS Krakonoš a Lyžníci dolů a od poslední cedule odbočit doleva a po velké silnici zase doprava. Tudy dojdete na autobusovou stanci Horní Rokytnice, přesně, jak jsem slibovala. Ani lanovkou to ale není žádná ostuda! Od té se okolo pensionu Kamínek (doporučuju k ubytování) podél potoka dostanete na krásnou lesní cestu, po níž dojdete až na malou silničku (vlevo jsou motokáry a konec NS Krakonoš a lyžníci) a budou pro vás platit stejné kroky, jako pro ty větší chodce, akorát vhledem k tomu, že jste přišli z druhé strany, se vydáte dvakrát doprava a jste taktéž u autobusu.

Doufám, že se vám tento výlet líbil a napadá mě jedna otázka … Jaký povrch tras výletů máte nejradši? Já totiž určitě přírodní povrchy!

Tak se mějte krásně a určitě mi dejte vědět, kam už jste se s námi vydali 🙂

 

Články, které by se vám mohly taky hodit:

2 komentáře: „Tam, kde snídá pán hor

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s