Tipy na knížky z válečného prostředí!

Ahoj, dneska vám ukážu tři knížky z válečného prostředí, které se mi moc líbily a myslím si, že určitě stojí za přečtení. Sama mám tenhle žánr moc ráda a i když je to občas dost depresivní, tak mě takovéhle knihy strašně baví. Nebudu vám tady představovat dobové knížky, ale i ty mám ráda. Třeba o „Na západní frontě klid“ jsem psala už v jednom z předchozích článků, tak pokud vás to zajímá, tak odkaz máte tady: https://unasvcechach.cz/2019/08/14/tipy-na-letni-cteni/. A teď už jdeme na ty dnešní tipy.

Jako první bych vám chtěla představit knížku Mapa kostí od Jane Yolen.

Příběh se odehrává v roce 1942 za druhé světové války. Dvojčata Chaim a Gittel jsou společně s jejich rodinou vyhnáni z jejich domova a jsou převezeni do ghetta. Tam žijí v malém pokojíku společně s další rodinou a podmínky k životu jsou strašné. Rodiče se tedy rozhodnou, že utečou do nedalekého Lagiewnického lesa, ve kterém se skrývají partyzáni a pomáhají Židům uniknout do Ruska. Partyzánni se ujmou Chaima a Gittel a tvrdí, že pro rodiče se vrátí později. Jenže pak se to celé zvrtne a skupinka partyzánů, která vedla Chaima s Gittel, je povražděna. Dvojčata jsou tedy umístěna do koncentračního tábora Sobanek, kde se snaží přežít. Mají mezi sebou velmi silné pouto a komunikují spolu vlastní řečí, ke které jim stačí jen posunky. Ale v táboře, kde jsou otřesné podmínky, bude všechno úplně jinak a to, co stačilo doteď už stačit nemusí…

Tahle knížka mě nejdřív odradila počtem stran, protože 400+ je pro mě hodně, ráda totiž čtu kratší knížky, abych si jich mohla přečíst co nejvíc. No ale po přečtení toho, o čem knížka je, jsem si řekla, že mě to prostě láká a v knihovně jsem si ji půjčila a poté i přečetla. A musím říct, že rozhodně nelituju! Tenhle příběh mě strašně bavil a i přesto, že je to hodně citlivé téma, jsem si čtení fakt užila. V některých chvílích mi tedy bylo trochu úzko, ale celý příběh i forma psaní této knížky se mi fakt líbila. A třešničku na dortu tomu dodal konec, který pro mě byl opravdu překvapivý. Takže fakt moc DOPORUČUJU!

Druhou knížkou, kterou vám v tomto článku představím je Tatér z Osvětimi od Heather Morrisové.

Tahle knížka je oproti té první dost známá. V době, kdy vyšla, o ní slyšel asi každý, ale já jsem se k ní dostala až letos a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Hlavním hrdinou je Lale Sokolov a kniha vypráví jeho skutečný příběh o tom, co musel za druhé světové války zažívat.

Lale byl jakožto Žid převezen do Osvětimi, kde získal úlohu tatéra, který tetuje vězňům jejich čísla. Pomalu začal využívat své „volnosti“ k tomu, aby vyměňoval šperky a peníze mrtvých vězňů za jídlo, bez kterého by ostatní nepřežili. Riskoval tím sice svůj život, ale pro něj bylo důležitější zachránit své blízké, kteří jeho pomoc potřebovali k životu. Lale snažil nejenom přežít, ale také žít v rámci možností naplno. V Osvětimi potkal mimo strachu, nebezpečí a strašného zacházení také lásku, která pro něj byla jednou z věcí, která ho držela nad vodou…

Tím, že je tato knížka psaná podle skutečného příběhu, jsem čekala, že to bude od začátku do konce hodně drsné. No a ono zas tak nebylo. Neříkám, že to bylo v té době lehké, to vůbec, a nechci to nijak zlehčovat, ale tak v první třetině knížky mi to nepřišlo vykreslené tak hrozně jako v jiných knížkách. Pak se to ale rozjelo a měla jsem z toho ten pocit, jaký jsem si myslela, že budu mít. Začala jsem si představovat, jaké to tam muselo být a kniha mě úplně vtáhla.

Za mě musím tuto knihu určitě DOPORUČIT. Příběh je celkově psaný moc hezky a nechybí tam ani detaily vykreslené dopodrobna. Taky se mi moc líbil závěr, kde byl celý příběh Lalea Sokolova dokončen a ukázáno, co všechno ho po válce ještě čekalo. Jediné, co mi trochu vadilo je to, že tím, že je to skutečný příběh, bylo od začátku jasné, jak to během války s Lalem dopadne…

A nakonec tu mám ještě knížku Loutkář z ghetta od Evy Weaverové.

Tuhle jsem četla již před nějakou dobou, takže ji nemám tak čerstvě v paměti jako předchozí dvě, ale taky se mi moc líbila, a tak by byla škoda vám ji neukázat.

Příběh se odehrává ve Varšavě v roce 1939. Malý Mika žije se svou rodinou v ghettu a snaží se přežít. Po smrti dědečka zdědí Mika jeho kabát, ve kterém objeví loutku, kterou společně s dalšími dědeček sám vyrobil. Chlapec začne loutky sám vyrábět a hrát s nimi v ghettu loutkové divadlo. Snaží se tak rozveselit všechny, kteří musí společně s ním žít v ghettu, a vytvořit jim úsměv na tváři, aby aspoň na chvilku zapomněli na děsivou realitu války. Jenže jednoho dne ho nachytá německý voják Max a pokud se chce chlapec zachránit, tak musí začít hrát i pro Němce. To je samozřejmě proti jeho vůli, ale zárověň mu to otevře nové možnosti…

Přestože jsem četla tuhle knihu před delší dobou, tak musím i teď říct, že se mi moc líbila. Skvělým nápadem je podle mě vytvoření knížky na příběhu malého chlapce s loutkami. Zároveň velkým plusem této knihy je za mě vykreslení příběhu ze dvou pohledů: malého židovského chlapce a německého vojáka. Myslím si totiž, že poznat příběh druhé světové války i ze strany německého vojáka je dost zajímavé. Takže tuhle taky stoprocentně DOPORUČUJU!

Co vy a tenhle žánr? A četli jste nějakou z těchto knih, nebo se na nějakou chystáte?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je marc5a5a-e1486751091801.jpg.

2 komentáře: „Tipy na knížky z válečného prostředí!

  1. Děkuji. Tento žánr mám taky ráda. Fascinují mě příběhy lidí za války. Klasikou je Sophiina volba..Další dobrá knížka je Utekl jsem z Osvětimi- Rudolf Vrba. Nebo Odložený život od Dity Krausové. Hana od Aleny Mornštajnové- sice to není skutečný příběh, ale války se taky týká a moc se mi líbila.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s