Jak žít okamžikem a přesto plánovat na měsíce dopředu

Čauky všem!

Víte kolik je právě hodin? Co je za den? Jaké je datum? A kde budete přesně za měsíc? Ať už jste na předchozí otázky odpověděli jakkoliv, doufám, že právě teď, v tomto okamžiku, si uděláte pár minut času a přečtete si tento článek, ve kterém bych vám ráda představila svoji tak trochu rozpolcenou osobnost. Chtěla bych vám totiž ukázat kouzlo přítomného okamžiku a jak to zkombinovat, pokud rádi plánujete na týdny/měsíce dopředu.

Těmi otázkami jsem začala samozřejmě záměrně, protože zatímco na první tři bych třeba minulý týden odpověděla, že nemám tušení, u té poslední bych měla téměř jasno. Během týdne na Ohři jsem totiž přičichla k žití okamžikem a naprosto jsem se do toho zamilovala, ačkoliv o mně asi víte, že taky miluju plánování. A jak to tedy skloubit dohromady?

Nejlepší je vždycky kompromis. A ten se tady, ačkoliv je to neuvěřitelné, hledá celkem lehce. Za mě je nejlepší řešení si naplánovat aktivity, které pak prožijete teď a tady a nebude myslet na nic jiného. Tedy se například sbalíte a odjedete na týden pod stan, ano budete to vědět už třeba měsíc dopředu, ale tam už pak budete jen chodit na výlety, zakládat táboráky, povídat si s kamarády a tak dále a tak dále. Co je podle mě taky hodně hodně hodně důležitý, je odpojení od online světa, věřte nebo ne, on instagram nespadne, když na něm týden neolajkujete a ani nepřidáte jedinou fotku. Ty facebookoví „kamarádi“ se taky nikam nevytratí a dokonce ani nebude tragédie, když neuvidíte, co právě dělá váš oblíbený influencer. Zase budete vědět, jak se má Petr, co plánuje Martin a tak a pokud vás bude někdo někde opravdu potřebovat, vždycky vám přece může poslat SMS zprávu, kterou vy si večer přečtete.

Tohle je sice aktivita dlouhodobá, ale rozhodně to jde aplikovat i na akce kratší. Pojďme si vzít třeba takový koncert, během něj vám přece už vůbec nic neuteče, nepřemýšlejte, kdy to auto odvezete do myčky a ani nemyslete na to, co si zítra uvaříte k večeři. Na to je přece spousta jiných chvil, než koncert, na který se těšíte už půl roku.

Je mi jasné, že přítomným okamžikem se nedá žít 24/7, ale je super si některé události opravdu vychutnávat, protože nejen, že zážitek tak bude intenzivnější, ale taky nepochybně dlouhodobější a třeba vám takovéhle chvilkové „jen žití“ zase otevře oči a dodá spoustu nových impulzů do vašeho dalšího života.

Tak si teď zkuste sednout ke svému diáři, naplánovat si pár hodin nebo klidně a možná ještě lépe dní a začněte žít, když se budete totiž utápět jen ve svých plánech a vzpomínkách, nic si nemůžete vychutnat na 100% a pak toho budete litovat. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti a přítomný okamžik s přicházejícím létem vždycky miluju a hlavně zažívám víc a víc.

Tak co podniknete? A co to bylo naposledy?

Pro mě neskutečně skvělý třídní výlet na Ohři, kde jsem zase o něco líp poznala s kým mám tu čest chodit už sedm let do třídy a jsem za ně vážně moc ráda ♥

Tak krásný (snad) naplno užitý zbytek víkendu, následující týden i tuto vteřinu…

 


9 komentářů: „Jak žít okamžikem a přesto plánovat na měsíce dopředu

 1. Super článek! Toto sama řeším. To odpojení od online je klíčové. Já třeba včera smazala aplikaci Instagram v mobilu a Facebook tam už nemám dlouho a….nic se neděje;) Stejně jsem to jen projížděla a zabralo mi to cenné minuty. Taky jsem se často přistihla při tom, že místo abych si jídlo vychutnala, dělala jsem jeho fotky a pak postovala na soc. sítích a přítomný okamžik si tak nevychutnala..Takže za mě určitě skvělý článek a dííky!;)

  To se mi líbí

 2. Není zač. Je to tak. Potřebujem to vyvážit. Já sama jsem velká plánovačka, kalendář mám vymazlený, ale někdy to až přeháním a občas se neplánovaná akce vydařila líp a plánovaná krachla, takže někdy je lepší nechat věci samy přijít..
  A to odpojení od online hodně řeším. Občas mi přijde, že jsem na mobilu pořád (jako teď;))) a nevychutnám si čas s ostatními. Takže kdy jindy začít než teď, když budem hodně času spolu s rodinou;)
  Krásné léto a doufám, že nám s Eliškou opět vyjde od září sokol;)

  To se mi líbí

 3. Čím víc toho musím (nebo „měla bych“), tím víc si takovéhle okamžiky užívám, takže sdílím tvoje nadšení z nich. 🙂 O víkendu jsme třeba byli s přítelem a kamarády na maličkatém fesťáku, který není přelidněný a člověk tam může klidně ležet na trávě a nedělat nic, když se mu nechce. Nestresuje tě ani to, že ti uteče nějaká kapela, protože lístek nestál triliardu a o většině kapel jsi jaktěživa neslyšela. A to je pro mě „žít okamžikem“ – dělat to, co se mi v tu chvíli chce, i kdyby to bylo jen ležení na trávě a čučení do nebe. 🙂

  To se mi líbí

 4. Poslední dobou se stále více a více snažím si užívat přítomných okamžiků, když konečně dojde na dobu, kdy se nějaká událost, na kterou se dlouho těším, začne odehrávat v přítomnosti. 🙂 Člověk si to totiž jinak nikdy neužije natolik.
  S tím odpoutáním od sociálních sítí mám ale stále celkem problém .. od té doby, co mám na mobilu data, tak jsem online téměř furt. Povětšinou ale hlavně kvůli příteli, jelikož máme vztah na dálku, tudíž je pro nás udržování kontaktu nejdůležitější 🙂

  To se mi líbí

  1. Ty jo, tak ty to máš samozřejmě zase o dost ztížené, ale myslím, že by se dalo i s přítelem domluvit, že si za ten týden párkrát zavoláte a data prostě zůstanou vypnutá, je to ale samozřejmě na každém a já ti držím palce, ať máš co nejvíc krásných momentů v přítomnosti ♥

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s