Je mi jedno klima, když jsem šla v pátek do školy?

Čauky všem!

K tomuhle tématu jsem se chtěla vyjádřit už asi týden a můj spolužák mé rozhodnutí pak po třídní diskuzi, kde nás všechny za naše názory urazil, ještě utvrdil. Takže v dnešním článku bych vám ráda napsala svůj názor na studentskou stávku za klima, která proběhla minulý pátek místo školy.

Hned na začátek je nutno říct, ale to už jste stejně asi poznali z nadpisu, že jsem se jí nezúčastnila. Mnohým z vás to může připadat zvláštní, protože jak tady na blogu, tak i na svých sociálních sítích se snažím šířit myšlenku zero waste a teď, když se tomuto tématu věnuje více lidí, tak od něj najednou couvám? Není to tak, nechci se jen zaprvé stavět do pózy, ve které většina stávkujících bohužel je. A jak to myslím? Stávkují za klima, křičí na ulicích, jak jim klima a planeta nejsou jedno, ale pak najednou po nich zůstane spousta nepořádku právě v místech, kterými prošli, na instagramu se ve stories hned následujících po stories ze stávky objeví oběd s plastovými brčky, či si třeba každý den před školou kupují kafe do jednorázových nerecyklovatelných kelímků. Opravdu moc ráda bych řekla, že tohle je vyhrocené a přece takoví lidé nemohou existovat, bohužel je ale znám i osobně a vše je to moje osobní zkušenost 😦

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/fridays-for-future-protesty-svet-klima-studenti-odpad.A190318_170442_zahranicni_brzy

No a přesně proto jsem já radši šla do školy, začala jsem u sebe, zredukovala odpad na minimum co nyní dokážu a inspiruju k tomu nejen své kamarády, rodinu, ale také vás čtenáře blogu a sledující na sociálních sítích. Protože, když každý omezíme odpad, spotřebu energie, budeme kupovat jen lokální potraviny a nebude nám naše prostředí jedno, klesne poptávka a pak může klesnou i nabídka. Obráceně je to opravdu náročný postup a rozhodně není udržitelný.

Tím se také přesouvám k druhému a o dost závažnějšímu bodu, proč jsem se stávky nezúčastnila. Jak asi víte celou akci vyvolala švédská dívka, která se nebála vystoupit z davu a proti autoritám. To je určitě obdivuhodný krok, ale co tato holčina požaduje a jakým stylem s autoritami komunikuje mi přijde opravdu scestný. Zkuste se sami zamyslet, jak by vás ovlivnilo to, kdyby se do deseti (maximálně) let zavřelo 80% elektráren! Co byste jedli? Jak byste asi fungovali? A bylo by v dnešní společnosti vůbec možné takto žít? Pokud ano, tak velmi obtížně a ne dlouho, a proto je potřeba dělat změny postupně a začít především každý sám u sebe, jak už jsem psala. Pokud mi tady bude někdo chtít oponovat obnovitelnými zdroji, tak ať mi pak odpoví, zda za nevětrného či neslunečného počasí nebude prostě na pár dnů žít? To asi ne, že jo, takže z praktického hlediska je tato problematika velmi náročná a je potřeba se zamýšlet taky trochu technicky a nejen vidět všude ekologické pozlátko.

https://youtu.be/sVeYOPJZ8oc

Takže lidi prosím vás, zamyslete se nad tím, zda stávka měla vůbec cenu, jestli by nebylo lepší postupovat trochu jinak a nejlépe z úplně druhého konce a šiřte tuto myšlenku i mezi své známé.

Jak už jsem psala hned v úvodu, po naší třídní diskuzi jsem zjistila, že ne všichni dokáží opravdu racionálně uvažovat a půjdou jen s trendy a pokud nebudou mít co říct, radši začnou oponovat úplnými nesmysly. Tak to prostě chodí. Taky určitě nechci urazit lidi, co šli na stávku s dobrým úmyslem, ale jen jsem chtěla objasnit, proč jsem tam nešla já a vlastně i mnoho mých spolužáků.

A na závěr by mě moc zajímal váš názor nejen na tuto masovou akci, ale na celou problematiku kompletně…

Děkuju moc všem za názory, přečtení a nejlépe i šíření.

Mějte krásný zbytek týdne a příště zase trochu odlehčeněji. Slibuju 😉


5 komentářů: „Je mi jedno klima, když jsem šla v pátek do školy?

 1. Anoooo, já už si říkala, jestli se objeví někdo, kdo bude mluvit. Upřímně jsem tak zamýšlela napsat článek, ale když bych to vydala, už asi bude pozdě (protože za týden už nikdo nehlesne. :D) Naprosto hezky jsi to popsala. Sama mám blog na udržitelnost a vše kolem a proto samozřejmě i pár lidí ze školy mi psalo, zda-li se chci účastnit. A podle mě jednoduše hlavní myšlenka, která to ve výsledku vede – nutit to politikům, je trochu od věci. A pár lidí to nechápalo. Jasně, jsem pro to, aby se o tom zvýšilo povědomí, ale to lze jinak než formou stávky. Přesně jak popisuješ, bordel kvůli děckám na ulicích, šly tam zmanipulovaný lidi, co za dva roky stejně budou projíždět přes město kvůli lenosti autem. Nedokážou přemýšlet jak opravdu ovlivnit udržitelnost. Protože kolikrát ani nepochopí, že když mají plastový kelímek a vezmou si „své brčko“, ten plastový kelímek stejně vyhodí a to je pořád odpad. Měli by se spíše zamyslet nad svým chováním vůči tomuhle tématu a spíše přemýšlet, jestli ty kroky, které dělají, pokud vůbec, dávají smysl.
  No, řeknu ti, byla jsem vytočená, když jsem viděla, kteří lidé tam šli. Někteří (málokteří) se o něco snaží ve světě, ale zbytek… no potěš.
  Každopádně víc souhlasit už nemůžu. 😀

  To se mi líbí

 2. Krásně napsáno. 🙂 Už jsem mimo školu, ale kdybych ve škole byla, tak bych se ráda stávky zúčastnila, jenže … osobně si myslím, že někteří studenti jen využili možnost jak se vyhnout v pátek škole.
  Jsem ale ráda, že stále existují lidé, kteří si zachovali čistou hlavou a nenechali se jen stáhnout davem. 🙂 Fandím ti.

  To se mi líbí

 3. Bohužel je spousta lidí, kteří si myslí, že jako studenti mají vzít osud naší země do rukou. Jasně, je vidět z historie demonstrace ohledně Jana Opletala, dále při pohřbu Jana Palacha či Sametová revoluce 1989. Ano, je super, že se TEHDY studenti proti tomu ozvali a vystoupili proti tehdejších autoritám a je úplně jedno, zda-li máme na mysli nacisty či komunisty. Bohužel dnes je spousta lidí, kteří si myslí, že jako studenti mohou demonstrovat proti všemu, co se jim nelíbí a bohužel vědí, že se právě takto dostanou do médií.

  Osobně bych řekl, že je moc dobře, že jsi na tu demonstraci nešla. Akorát by ses shodila před spoustou lidí, což si myslím, že by v Tvém případě bylo špatné. Člověk může za své klima bojovat svým způsobem. Například tím, že nebude odhazovat (na této akci) plasty jen tak na ulici! 😀 To je fakt dobrý paradox, mimochodem. 😀

  Děkuji za pěkný (byť kontroverzní) článek 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s