24. DEN: Svatá rodina

Krásný den, jako první vám přeji krásné Vánoce a vítám vás u posledního článku z našeho adventního kalendáře. Dnes vám představím svatou rodinu, protože o tu přeci dnes jde.

Rodina již v dobách starého zákona tvořila základ společenského života. Jednotlivé rodiny pak v Izraeli tvořili společnost. No ale nyní už k samotné svaté rodině.

Ježíš

Jeho jméno znamená „Hospodin je spása“. Pro křesťany je Mesiášem přislíbeným Izraeli. O jeho však víme velmi málo, přestože antičtí spisovatelé jeho existenci potvrzují. Také evangelisté ve svých evangeliích sepisovali svědectví o jeho životě a smrti.

Podle Nového zákona se Ježíš Kristus narodil v Betlémě. Jeho matkou byla Marie a za zákonného otce je považován Josef. Až do svých třiceti let žil „skrytým životem“.

Svátek Narození Páně se řadí mezi jeden z nejmladších svátků křesťanské církve. Díky svému charakteru se však stal jedním z nejoblíbenějších a nejuctívanějších křesťanských svátků. Tento den se ale z oslav zimního slunovratu změnil ve velké rodinné svátky.

Ježíš jakožto ten, co naděluje dárky je především ztělesněním křesťanské lásky. O šíření kultu dítěte Ježíše se zasloužil hlavně františkánský řád. Jeho zakladatel František z Assisi je považován za tvůrce vánočních jesliček.

Josef

Možná si někteří myslíte, že Josef je otcem Ježíše, ale není tomu tak. Josef je pouze manžel Panny Marie a vyvolený pěstoun Ježíše. Také o jeho životě je psáno v evangeliích. Narodil se jako syn Heliho a stal se tesařem v Nazaretě. Oženil se s Marií a byl vybrán za ochránce jejího i Ježíšova.

První zmínky o jeho uctívání pochází již z 8. – 9. století. Ve 12. století byl křižáckými rytíři vystavěn kostel ke cti sv. Josefa. Také se v tomto století změnilo datum Josefových jmenin na 19. března. Slavení svatojosefského svátku bylo podporováno hlavně františkánským řádem, až v roce 1621 se připomínání sv. Josefa stalo svátkem pro celou západokřesťanskou církev. Josef se stal také patronem církve a patronem blažené smrti.

Na počátku byl Josef vyobrazován jako stařec s dlouhým bílým plnovousem. Byl totiž ztotožňován s praotcem Abrahámem. Od 16. století se začal Josef zpodobňovat jako ochránce Matky Boží a zázračného dítěte, takže jeho podobizna se změnila ve zralého muže. O vánočních svátcích se zdržuje v pozadí a hlavní dominantou je Ježíš s Marií. Ve scéně Narození stojí po boku Marie jako věrný, moudrý a oddaný přítel a ochránce. Je jednou z nejlidštějších postavou jesliček.

Marie

Její jméno znamená původně trpká. Je matkou Ježíše a manželkou tesaře Josefa. Podle Markova evangelia mu porodila syny Jakuba, Jozese, Judu, Šimona a nejmenované dcery. Dle Matoušova evangelia se na Marii vztahuje Izajášovo proroctví: Hle dívka počne a porodí syna a dá mu jméno Immanuel. Také v evangeliu sv. Lukáše se Marie objevuje.

Panna Marie jako Matka Boží je v křesťanství vykládána jako nová Eva: světice počatá bez dědičného hříchu, královna nebes, mocná přímluvkyně za hříšníky. Dny, které pro ni v jejím životě byly významné, oslavuje západní i východní církev. Protestanti však oslavy odmítají. Diskuse o neposkvrněném početí Panny Marie se rozšířila hlavně ve 12. a 13. století. Za Bohorodičku byla oficiálně prohlášena po Efezském koncilu roku 413. Neposkvrněné početí bylo formulováno římskou liturgií v roce 1854.

Tak a jsme u konce posledního adventního článku. Věřím, že se vám články líbily a vy mi schválně napište jaká rubrika a jaký článek konkrétně se vám líbil nejvíc. S láskou

Informace mám z knihy Malá encyklopedie Vánoc.


1 komentář: „24. DEN: Svatá rodina

  1. Martí, Miško, díky za krásné články, které mi pomohly zpříjemnit předvánoční adventní čas. Pro mne osobně byly všechny moc a moc zajímavé, nejsem schopen vybrat jeden nejlepší. Držím vám palce, ať vám vydrží elán a inspirace pro psaní dalších článků. Doufám že vám bude přibývat čtenářů, ale i kdyby náhodou ne, tak nesmutněte – užívejte si to a radujte se z každého věrného čtenáře, který si stejně jako já velmi rád otevře email s každým novým proklikem na váš blog a nechá se rád poučit o nových věcech nebo inspirovat k zajímavým výletním místům. Krásné Vánoce a bohatého Ježíška.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s