17. DEN: Anděl

Krásný den, všichni víme, kdo je anděl. Bytost jednoznačně spjatá s Vánoci. Od hlásání zpráv o narození Ježíška až po pomocníky, kteří nosí dárky. Ale víte co například symbolizuje? Jestli ne, tak čtěte dáe a zjistěte třeba nové informace.

Vůbec poprvé, kdy se o adventu anděl zjeví, je 6. prosince, kdy doprovází Mikuláše. Bývá zobrazován v dlouhých bílých šatech, s rozpuštěnými vlasy a s křídly. Také bývá zobrazován v betlémech, kde se vznáší nad jesličkami.

V druhé polovině předvánočního času se rozjímá o událostech, které předcházely Ježíšovu narození. Byl to totiž anděl (archanděl Gabriel), kdo Marii oznámil, že čeká Ježíše Krista, spasitele, a kdo Josefovi zvěstoval čistotu Mariinu. Andělé, kteří jsou upevnění nad jeskyněmi, jesličkami či chlévy, oslavují právě první příchod Syna Božího k lidem. V rukou nosí nápis Gloria.

Figurky andělů vyrobené ze všech různých materiálů nezdobily jen jesličky. Symbolizovali vyhnání Adama a Evy z rajské zahrady i příchod Panny Marie a Krista (nové Evy a Adama). Nad vánoční stůl se zavěšovala postavička anděla troubícího na roh. Říkalo se, že dokázala přivést do rodného domu zbloudilou duši a usmířit rozhádané příbuzné.

Přestože jsou andělé známí již z Antiky, mnoho toho o nich nevíme. Slovo anděl pochází z řeckého angelos a znamená posel předávající zprávu. Ve starém Řecku byl za angela označován každý, kdo přinášel poselství. Byl chráněn a také byl nedotknutelný. Andělé byli zprostředkovatelé styku mezi bohy a smrtelníky.

Informace mám z knihy Malá encyklopedie Vánoc.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s