15. DEN: Jabloň

Krásný den, vítám vás u dalšího článku o vánočních rostlinách. Dneska vám povím něco víc o jabloni.

Jabloň jako takovou známe všichni. Jablka jsou typickým ovocem, dřevo se také využívá… Ale věděli jste, že se již od pradávna pojí s lidským rodem? Irové, kteří jsou potomky Keltů, dodnes věří, že sny o jabloni znamenají šťastnou budoucnost. Pokud jde o trhání či pojídání jablek, blíží se veselka. Toho, komu se zdá o zlomené jabloňové, čeká zkáza a uschlá jabloň znamenala smrt.

Rozšíření jabloní ze Střední Asie a Východu se uskutečnilo díky starým Řekům a Římanům. V antické mytologii měla jabloň také významné postavení. Je spojená s Ládónem, Bdělostí, Atlantou a Venuší. Staří římští spisovatelé si jabloně také oblíbili. Znali několik druhů a vzdávali jim náležitý hold.

V křesťanství je samozřejmě jabloň také důležitá. Počínaje jablkem, které zapříčinilo hřích Evy a končíce jablkem v Ježíškově ručičce na spoustě obrazech.

Vánoční pověsti o jablku také nejsou výjimkou. Jedna z nejkrásnějších pověr je ta pocházející z Německa: Kdysi tu prý z jadérek jablka utrženého ze stromu Poznání vyrostly vysoké stromy. Rozkvétají jen jednou v roce, o půlnoci na Štědrý den. V průběhu jedné hodiny vyraší, rozkvetou a začnou plodit. Zkušený věštec z těchto sladkých plodů pozná budoucnost lidstva pro další rok. Pokud tomuto někdo přihlíží, je mu slibováno, že se dožije sta let.

Informace mám z knihy Malá encyklopedie Vánoc.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s