10. DEN: Lucie, Štěpán a Silvestr

Krásný den, minulé pondělí jsem vám představovala tři osoby: Ambrože, Ondřeje a Mikuláše. No a dnes vám představím další tři. A budou to sv. Lucie, sv. Štěpán a sv. Silvestr.

Nejprve vám představím Lucii. O té jsou dvě legendy, které se od sebe liší. Jedna tvrdí, že před tím než ji umučili jí oslepili a druhá tvrdí, že si oči vypíchla sama, protože si nechtěla vzít svého nápadníka. 

V předvečer svátku svaté Lucie se dodržoval zvyk , že ženy nesměly pracovat, hlavně příst nebo drát peří. Poté se totiž sousedky převlékly za Lucie a chodily je kontrolovat, zda nepracují. Těm, které přistihly, že pracují, rozfoukaly peří po domě.

Jako druhý je na řadě Štěpán. O tom asi všichni vědí, že má svátek 26.12. a nemusí se díky němu chodit do práce. Na svatého Štěpána se chodilo na koledu. Koledníci chodili od domu k domu a zpívali koledy. Jejich nadílkou pak byla vánočka, cukroví, ovoce či drobné mince.

Vyobrazován bývá s vyholeným kolečkem na hlavě, což bylo typické pro křesťanské kněží. Ti si ho nechávali vyholit jako znamení své duchovní služby a biskup jim ho pomazal svěceným olejem.

Štěpán se stal svatým kvůli svému umučení. Umučená osoba pak bývala zobrazována s nástrojem umučení. U Štěpána to jsou kameny, protože byl ukamenován.

Svatého Silvestra všichni spíše berou jako poslední den roku než jako významnou osobu, ale i k němu se pojí spousta zajímavých informací. Například to, že byl 33. papežem v historii. Papežský znak s tiárou a svatopetrskými klíči dnes najdeme i na vatikánské vlajce.

Svatý Silvestr je také patronem domácích zvířat. Podle legendy totiž dokázal oživit mrtvého býka. Tento čin také přesvědčil císařovnu Helenu, aby se nechala pokřtít.

Tak co, věděli jste všechno? Musím se přiznat, že ani já původně ne. Tak hezké pondělí a zítra zase u dalšího článku.

Informace z toho článku jsou z Adventního kalendáře České televize 2017.


1 komentář: „10. DEN: Lucie, Štěpán a Silvestr

  1. Teda musím říct, že jsem moc rád, že píšete tyhle články, protože se většinou dozvím plno nových a zajímavých věcí. Doufám, že ostatní čtenáři to mají podobné. Přeji všem krásný advent a příjemné vánoční svátky.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s