8. DEN: Vlašský ořech

Krásný den, dnes vám povím několik věcí, které spojují Vánoce a vlašský ořech.

To, že se ořechy přidávají do cukroví, napadne asi každého. Jsou totiž dobré i na zdobení cukroví, třeba na hnětýnky, které jsem vám představila předevčírem. Také se jimi dá ochutit třeba horká čokoláda či kakao.

Pokud se jednalo o povahu člověka, tak to znamenalo povahu tvrdou, plnou rozporů. Šlo o nepřizpůsobivého samotáře.

A teď už se přesuneme k tradicím, ke kterým je zapotřebí vlašský ořech. První, která asi všechny napadne je pouštění lodiček. Věští se při něm a v našich zemích je hodně proslulý. Tento zvyk my doma provozujeme každý rok a návod, jak si takovéto plovoucí svíčky vytvořit je už od minulého adventu tady na blogu.

Vlašských ořechů také využívali mlynáři, kteří o Štědrém večeru házeli ořechy do mlýnských náhonů. Mělo to napomoci tomu, aby bylo při mletí mouky hodně vody. Také se dávaly ořechy studánce, aby měla sladkou vodu.

Na Balkáně vyráběly z ořechového dřeva amulety proti uhranutí. Ve Velké Británii se ořechové dřevo o Štědrém večeru pálilo a jeho popel byl pak používán proti impotenci.

Také se větvička ořešáku kladla pod polštář, aby měl člověk na něm spící věštecké sny. Pokud měl člověk, ale sny ale právě o ořešáku znamenalo to hádky a rozepře. Plody znamenaly radost, přátelství a výhru nad nepříteli. Pokud se ale někomu v Irsku zdálo na sv. Štěpána, že kácí strom, předpovídalo to blížící se smrt. Šlápnutí na ořech o Vánocích se také moc nevyplácelo, protože to naznačovalo, že v nadcházejícím roce jmění a upadne do bídy.

Tak to bylo mé povídání o ořechu, sice má víc záporných pověr, ale i tak doufám, že se vám tento článek líbil.

Informace mám z knihy Malá encyklopedie Vánoc od Valburgy Vavřinové.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s