5. DEN: Vůně cukroví, kořalky či všeuměl?

Krásný den,

dnešním článkem se pokusím váš pokoj provonět do jedné z vánočních vůní a to tento týden konkrétně do vůně anýzu. S ním já jsem se poprvé pořádně setkala asi před dvěma možná třema lety, kdy jsme začali péct cukroví, tzv. anýzky. Mamka si je oblíbila na první dobrou, a tak jsou u nás už nepostradatelnou dobrůtkou od té doby každé Vánoce.

Co to ten anýz ale vlastně je? Koření, z nějž používáme semínka a to buď do kořalky nazývané anýzovka a nebo se dokonce může pro lepší dech žvýkat!

To ale samozřejmě není všechno, skoro bych řekla, že je anýz takový všeuměl, dokáže vás povzbudit, když se však svaří s mlékem (asi jednu lžičku rozdrcených semínek) a přidá se med, pomůže vám naopak se spánkem!

Dokáže také povzbudit chuť k jídlu a u kojících matek i tvorbu mléka. Přijímat ho můžete například v podobě čaje, pokud je to pro vás však nuda, můžete ho přidat do nějakého chutney, což bývá velmi podobné rajčatové marmeládě, do které ho můžete určitě taky zkusit přisypat. Recept (zatím bez anýzu 😉 ) máte tady.

Koho přepadla nějaká ta zimní (samozřejmě smrtelná) nemoc, tím myslím hlavně bolení v krku a rýmičku, může se ale také obrátit na anýz. Dělají se z něj totiž společně s dušenou cibulí obklady na krk a pomáhá i proti kašli.

S dutinami se v knize „Koření proti choření“ nachází takový trochu drastičtější, prý ale velmi účinný lék…Sušená přeslička (1 lžička) a 2 semínka anýzu se zalijí půl litrem vroucí vody, nechá se to vychladnout, strčí se to do chladničky a pak se vstříkne vždy 1 injekční stříkačka do nosu (se zakloněnou hlavou), nechá se chvíli působit, jinak řečeno, prý nechají se vyplakat oči, pak se to vysmrká a je to velmi účinné. Pak už je jen na pováženou, zda vám to za to stojí 😀

Abychom ale nekončili takhle tragicky, anýz také působí skvěle na pleť, stačí jej otírat anýzovou vodou a častější konzumace anýzu, například v pečivě prý i povzbuzuje mužné vášně, tak to, dámy, neváhejte vyzkoušet 😉

Tak který způsob využití a na co použijete anýz letos vy?

Krásnou provoněnou středu všem ♥

 

Zdroj informací: H.Synková: Koření proti choření, Poznání:2010, ISBN 978-80-87419-05-2


1 komentář: „5. DEN: Vůně cukroví, kořalky či všeuměl?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s