1. DEN: Barborky

Krásný den, vítám vás u prvního článku z adventního kalendáře, konkrétně u série článků o vánočních rostlinách. A jako první vám řeknu něco o barborkách.

Třešeň je zobrazována již od pradávna na obrazech Ježíška, který ji svírá v ruce. Je totiž symbolem čistoty Panny Marie.

Barborky jsou a hlavně byly hojně využívány k vánočnímu čarování a bílé magii, což pochází již z dob, kdy byli na našem území Keltové. IMG_3049IMG_3162IMG_3144

Jednou z pověr je ta, že se mají 4. prosince (na svátek svaté Barbory) nařezat větvičky alespoň deset let staré třešně a následně vložit do vázy s vodou. Poté se jen sleduje, zda stačí větévka do Štědrého dne vykvést. Pokud vykvete přesně na Štědrý den znamená to, že se dívka vdá do roka a do dne. Pokud ale vykvete dřív, každý den zkracuje dobu do svatby o jeden měsíc. No a pokud vykvést nestihne, znamená to, že se svatba v následující roce konat nebude.

Dle dalších lidových představ se daly barborky použít i pro odhalování čarodějnic. Stačilo jen z třešňových větviček udělat kruh a pak se skrz něj podívat na ¨věřící dívku, která měla být onou čarodějnicí. Jako čarodějnice byla pak označována ta, která stála zády k oltáři.

Barborky lze ale využít i jen jako dekoraci. Stačí si je natrhat a vložit do vázy s vodou a ony poslouží třeba jako krásný doplněk ke štědrovečerní tabuli.

Tak to je ode mě o barborkách vše a na další článek z rubriky o vánočních rostlinách se můžete těšit zase za týden

Tak prozatím ahoj

marta


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s