Moje nejoblíbenější místo v České republice #3 – KRISTÝNA

Dneska zamíříme díky blogerce Kristýně do Slezska, tam jsme na blogu ještě nazavítali, tak si to pořádně užijte, tato oblast je totiž i pro mě velkým neznámem…

Černá Ostrava nebo mnohem víc?

„ Černá Ostrava, černá,…“ , tak se zpívá v jedné známé písničce od Jarka Nohavicy. Mimo jiné ostravského patrona. A platí to vůbec? V Ostravě, městě horníků, jsem se narodila. Přesně řečeno nedaleko ní. Proto bych se rozhodla zásadně nesouhlasit. O Ostravě můžete říct mnoho věcí, ale podle mě se z ní stává daleko jiné město, než tomu bylo v minulosti. Dokud jsem neodcestovala za hranice, docela jsem si neuvědomovala, v jak hezkém místě žiju. Na Ostravě se mi hlavně začalo líbit, jak se dokáže proměňovat do jasných barev, i když mnoho lidí má na ní víc než jen skeptický pohled.

2
Ostrava se může pyšnit jednou skvělou věcí. Industriální oblasti. Která se nachází nedaleko centra města. Takže dostupnost městskou dopravou nebo autem je opravdu báječná. Za mě rozhodně palec na horu! Skvěly nápad jak efektivně využít staré železárny, nejen k tomu, aby se další generace dozvěděly, jak celý proces probíhal za našich dědů a pradědů, ale dále k rozvoji kultury na Ostravsku. Myslím si, že mnoho z nás si to nepamatuje, a co teprve generace, které přijdou po nás.

3 4

Najdeme zde ale i kulturní využití. Celá industriální oblast se využívá po čas letních festivalů, různých výstav nebo koncertů. Samozřejmě nejen v létě. Uvnitř bývalého vodojemu proto najdeme nejen kavárnu, galerii, ale hlavně obrovský multifunkční sál, který je naplno využíván právě v zimě. Nebo jako konferenční místnost při festivalu jako je třeba Colours of Ostrava. Areál nabízí mimo jiné plno dalších aktivit. Jako je horolezecká stěna, Heligonka Jarka Nohavicy nebo Cineport, kam můžete zaskočit na nějaký filmový trhák. Prostě je tady toho k vidění až moc od nejmenších po největší. Za sebe rozhodně doporučuju navštívit BOLT TOWER, kde si můžete dát nejen zákusek a skvělou kávu, ale naskytne se vám neskutečný výhled na město.

9

A pokud vám vyhládne, můžete zaskočit na oběd do nedalekého bistra v Malém světě techniky, nebo se projít po stezce do centra města. Musím říct, že Ostrava a radní se v posledních letech opravdu snaží. Došlo k hojnému růstu různých kavárniček a restaurací, které rozhodně stojí za to navštívit. Pokud nejste místní zaskočte si na oběd do Hogo Fogo bistra nebo jen na rychlé hranolky do Faency Fries. Svůj den můžete zakončit v kavárně u Černého Stromu s vyhlídkou na Ostravskou radnici, a pokud vám budou síly stačit, můžete vyrazit na podvečerní procházku podél řeky do nedalekých Komenských sadů, a kdo ví, třeba vás nohy zavedou do vyhlášené Stodolní ulice.

10

Nachází se zde přes 80 barů, pubů a restaurací, takže na své si přijde opravdu každý. A když to nepřeženete, můžete druhý den vyrazit na kola. Buď si je můžete zapůjčit někde v půjčovně, nebo nově jsou v Ostravě k zapůjčení i REKOLA.

8

A kam vyrazit…

Z centra Ostravy se táhne cyklostezka až do oblasti regionu POODŘÍ, kde se ocitnete v naprosté oáze klidu. Už samotná trasa vede podél řeky Odry až k oblasti Oderské nivy. Dovede vás mezi Jistebnické rybníky, kde kromě labutí můžete objevit i vodníka Česílko. Schválně kdo ho najde jako první?

6

Po vydatném výkonu se můžete osvěžit a občerstvit v nedaleké vesnici a rozhodně nebudete litovat. Cestou na zpět se vydejte přes klímkovické sanatorium s vyhlídkou na město. O kousek dál po cestě do města, na místě zvaném Mexiko najde ty nejlepší tvarůžky široko daleko.

5 1

Doufám, že jsem vás alespoň trošku navnadila, a ukázala, že Ostrava je dneska rozhodně více než jen Černá. Tak snad se brzy za námi vydáte, ať už na nějaký festival ( Colours, Beats for Love, Shakespearovské slavnosti atd.), nebo jen tak na víkend.

Kristýna z blogu #zajicnatripu

7


3 komentáře: „Moje nejoblíbenější místo v České republice #3 – KRISTÝNA

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s