Neumírat, stoupáme!

Čauky všem!

Po skoro dvou letech jsem se rozhodla oprášit starou sérii článků s křížovými cestami. Schválně, kolik z vás si ji pamatuje? Ať už jste to právě vy, nebo ne, je to úplně jedno, pokračovat bude více méně ve stejném duchu, ale že bude úplně stejná, to slíbit nemůžu, přece jenom jsem se za ten čas někam posunula 🙂 Tak pojďme na to, začneme pěkně na serveru v Liberci Ruprechticích a moc by mě zajímalo, jestli už je křížová cesta opravená, já tam byla naposledy asi před třemi lety a to v úplně dobrém stavu nebyla, ale to už bylo skoro před pěti lety, tak věřím, že je, ale i přesto jsem jako dnešní téma, které k zastavením vztáhneme zvolila ničení, ať už hmotné či duševní, jen čtěte dál pochopíte 🙂

8

1. Zastavení: Ježíš k smrti odsouzen

Začneme na cestě Horská, kousek od autobusové zastávky Blanická, kde jsme my narazili na první poničené zastavení, které bylo k smrti odsouzeno, stejně jako Ježíš…

9

2. Zastavení: Ježíš přijímá kříž na svá bedra

Zkusme si na jeho počest představit, jaká tíha musela být narovnávat všechny ty kamenné sloupy, které nějací vandalové zničili.

3. Zastavení: Ježíš poprvé padá pod křížem

Když něco rozbijeme či někomu ublížíme vnitřně, máme pocit, že se všechno naprosto sesypalo, spadlo nám to z našich rukou a my nad tím bohužel ztrácíme moc, i když bychom to rádi občas nějak napravili, neklesejte ale na mysli a zkuste situaci nějak vyřešit, ačkoliv to pro vás určitě nebude snadné.

7

4. Zastavení: Ježíš potkává svou matku

Nejhorší je zničit něco na čem nám opravdu záleží nebo zradit někoho, koho máme opravdu rádi, jako jsou třeba naše maminky, snažme se proto takovýmto situacím raději předcházet, než je potom muset složitě řešit, občas potěší i jen pár vlídných slov či pomoc s nějakou běžnou činností, například uvaření oběda.

5. Zastavení: Šimon Cyrenský pomáhá Ježíšovi nést kříž

To, že si někdo vymyslí, že půjde cokoliv ničit, je strašné, ale to, že se k němu někdo rád přidá, je ještě horší, snažme se proto raději připojovat k lidem, kteří se snaží něco naopak napravit, abychom se na světě měli líp.

6

6. Zastavení: Veronika podává Ježíšovi roucho

Zkusit někomu podat čisté roucho, neboli nechat ho svou chybu napravit a odpustit mu, je velmi těžké, ale za zkoušku to určitě stojí, zkusme si představit, jak by nám bylo v jeho kůži. I pro něj je to velký čin se o nápravu pokusit, dejme mu proto šanci a usnadněme mu tím naše zastavení číslo tři 🙂

7. Zastavení: Ježíš podruhé padá pod křížem

Udělat podruhé tu samou chybu je špatné. Ježíš za svůj pád rozhodně nemohl, ale lidé, kteří se rozhodnou něco zničit už za své rozhodnutí určitě mohou, snažme se jim proto poradit, i když možná leckdy bezúspěšně, protože tihle lidé nám mohou nejen zničit to, co máme rádi, ale třeba i někomu svým skutkem ublížit.

5

8. zastavení: Ježíš napomíná plačící ženy

Plakat nad rozlitým mlékem určitě není to, co byste v dané situaci měli udělat, zkuste se se svými emocemi co nejrychleji vypořádat a začněte co nejrychleji vymýšlet nějaké řešení, jak nepovedenou situaci vyřešit.

9. zastavení: Ježíš padá pod křížem potřetí

Vzestupů a pádů máme ve svém životě každý spoustu, ať už tedy spadnete potřetí či počtvrté, nevolte žádná drastická řešení, nic neničte, nikomu neubližujte a snažte se zase co nejdříve najít něco, co vás přivede na další výsluní.

10. zastavení: Ježíš svlečen ze šatů

Někdy je lepší ze sebe šaty plné našeho špatného skutku svléct, ukázat je někomu a dát tak najevo svou statečnost přiznat se a litovat svých činů. Pokud někdo moji metaforu nepochopil, prostě občas přiznejte svou chybu 🙂

4

11. zastavení: Ježíš přibit na kříž

Pokud si vás někdo ve svém životě pohřbí i přes veškeré vaše omluvy a snahy o usmíření, nevnucujte se mu, je to zbytečné plýtvání energií, takový člověk k vám stejně už nikdy nebude upřímný, i kdyby to po nějaké době začal hrát.

12. zastavení: Ježíš na kříži umírá

Když někdo něco zničí, zabije to, nezáleží na tom, zda to je živá či neživá věc, všechno si zaslouží tady být a má nějaké své živé kouzlo.

13. zastavení: Ježíš sňat z kříže

Sejměte občas lidem jejich špatné činy ze své mysli a uvidíte, že vám oboum bude po zapomenutí hned lépe, je to těžké, ale když vám na sobě záleží, jde to!

2

14. zastavení: Ježíš uložen do hrobu

Jak říkám, všechna vzájemná ublížení pohřběte a těším se, na vaše pocity a znovuobjevená přátelství, stejně jako tato série.

1

Líbí se vám ještě pořád tento koncept? A jakému tématu věnujeme příští křížovou cestu, když dneska to bylo takové trochu smutnější o ničení 😀

  3

Krásný teplý víkend!

miska

 

 


5 komentářů: „Neumírat, stoupáme!

  1. Jé, to jsem moc ráda, že se tahle série obnovila, mám křížové cesty moc ráda. A zamyšlení nad tím, proč někdo s radostí ničí práci jiných, občas neuškodí. Přeju spoustu nově objevených křížových i nekřížových cest.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s