Radši to snězte! #1 – fakta

Čauky všem!

Už jsem na instagramu avizovala, že pro vás chystám tady na blogu úplnou novinku. A je to tu! Už nějaký čas se totiž zajímám o problematiku velkého množství odpadu a životní styl zerowaste, u kterého jde o snižování vyhozených věcí na úplné minimum. A jedním z problémů je i vyhazování potravin. Tím se u nás zabývá třeba organizace Zachraň jídlo a inspirována nimi jsem se rozhodla pro vás jednou měsíčně (každé poslední úterý v měsíci) přeložit z angličtiny nějaký článek týkající se této problematiky. Doufám, že to pro vás bude jednodušší na čtení, když to budete mít ve své mateřštině a uvědomíte si, jak velký to je problém a jak ho řešit.

Dneska to bude úvodní článek s uvedením do problematiky celého vyhazování jídla, zkusím fakta pojmout čtivě, i když data jsou to otřesná a hned v dalších článcích v příštích měsících vám představím, jak proti tomu bojovat, tak úplně netruchlete, všechno se dá změnit, jen je potřeba chtít 🙂

img_1230.jpg

Celkem se vyhodí 1,3 miliardy tun potravin ročně. Nejhůře jsou na tom vyspělé státy, kde se v průměru vyhodí cca 222 milionů tun, což je skoro stejně jako ve státech subsaharské Afriky celá produkce potravin, která činí cca 230 milionů tun. Zde také trpí spousta lidí podvýživou celkem na světě v současnosti umírá zhruba 36 milionů lidí kvůli nedostatku jídla a dalších přes 800 milionů lidí trpí právě podvýživou. Pokud si tyto údaje dáme dohromady, vyjde nám, že veškerý potravinový odpad Evropy by dokázal nakrmit 200 milionů hladovějících lidí, tzn. čtvrtinu všech a to je jen jeden kontinent! Když se to sečte všechno dohromady, stačila by pouze 1/4 vyhozených potravin k nakrmení 795 milionů lidí.

Možná, že si nyní říkáte, že to je sice moc hezké, že by je to nakrmilo, ale když je to zkažené, tak to už asi moc užitku neudělá. Jenže tady vás vyvedu z omylu, ne všechno vyhozené jídlo je totiž nepoživatelné, například 20% vyprodukované zeleniny a ovoce je vyhozeno kvůli nesplňování standardů velikosti a tvarů, takže například malá jablka, křivé mrkve, ty krásné brambory do tvaru srdíček, … Tento problém už si ale i supermarkety začínají uvědomovat, a tudíž se to zlepšuje. Do roku 2020 dokonce Barilla Center for Food and Nutrition doufá o zmenšení vyhazovaného objemu veškerých potravin až o 50%!

img_1781.jpg

To, že se vyhazují potraviny není však chybou jen supermarketů, ačkoliv během převozu, chlazení a skladování dochází ke značným ztrátám, například u ovoce a zeleniny je to ve vyspělých státech 2-20% a v rozvojových dokonce až 24-40%, když to tedy sečteme i s těmi „neestetickými“, do obchodů se dostává pouze 60-78% veškerého vypěstovaného objemu. Tím dochází ke zvyšování ceny a tudíž snížené spotřebě, jenže ani tak si, jak jsem na začátku odstavce avizovala, plodů nevážíme a dokonce až 30% vyhodíme doma, protože se nám zkazí a další 1/3 vyhodíme při zpracovávání. Tím myslím, že je loupeme, okrajujeme, …

IMG_3291

Se všemi těmito odpady se dá ale skvěle zatočit, slyšeli už jste někdy třeba o špenátu z natě červené řepy? Nebo o pestu z mrkvové natě? K tomu se vrátíme třeba někdy příště, dneska je jenom potřeba si uvědomit, že průměrný Evropan a Severoameričan vážící zhruba 70 kilogramů vyhodí ročně 100 kilogramů potravin, to znamená více, než sám váží a asi 15x více než průměrný Afričan! Docela síla co? Pak se nemůžeme divit, že až 1/3 potravin se stává odpadem.

img_2411.jpg

Ve vyspělých státech se ročně vyhazuje:

  • 30% obilovin a výrobků z nich
  • 20% mléčných výrobků
  • 35% ryb a mořských plodů
  • 45% ovoce a zeleniny (to už jsme si jednou počítali)
  • 20% masa (tady by se měli ochránci zvířat bouřit, kdyby se neplýtvalo, mohlo by se zabíjet až o 1/5 míň zvířat!)
  • 20% olejových semen
  • 45% kořenů a hlíz (a třeba mrkev je přece tak výborná)

Snažme se tedy kvůli výše uvedeným hrůzostrašným faktům s potravinami lépe nakládat, kupovat si i křivé, ty co už máme doma sníst, zkrmit, zvířata jsou v tomto skvělí pomocníci nebo třeba zkompostovat. Jo a taky pozor na obaly, ve kterých jídlo nakupujete, to je taky spousta odpadu.

img_2601-1.jpg

Schválně, zamysleli už jste se někdy nad tímto tématem? Jak proti němu bojujete a co vám dal dnešní článek?

Doufám, že jsem vám moc nerozesmutnila, nová série článků se vám líbí a přinese vám do budoucna nějakou inspiraci 🙂

Zdroje:

 

Krásný týden bez vyhozených potravin!

miska

P.S. Jak by se měla tato série jmenovat? Hledám nejoriginálnější název!


6 komentářů: „Radši to snězte! #1 – fakta

  1. Super článek, doufám, že pomůže tomu, aby si více lidí uvědomilo, jak velkým problémem odpady jsou a začnou něco dělat. Třeba po malých krůčcích, ale přece. Přeju hodně zdaru! A název série? Co třeba – Zatočme s odpady (moc originální to není, ale výstižné).

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s