Nejsme superlidi!

Čauky všem!

Skoro pořád ze svého okolí slyším, jak jsou lidé líní, že se jim něco nechce a ano i já mám takovéhle dny, ale většinou si přijdu jako blázen, že všichni okolo mě jsou tak mrtví a já jsem čilá, se spoustou energie a s dobrou náladou a to i třeba když je první den školy po prázdninách. Náš mozek totiž funguje skvěle, pokud se nastavíme na nějakou situaci jako, že bude dobrá, hned na ni vidíme to dobré, pokud se ovšem nastavíme, že bude špatná, opravdu se nám z ní vyvíjejí hlavně ta negativa. Teď jsem ale trochu odbočila od pointy tohoto článku, kterou jsem do něj chtěla hned na začátku vnést. Nechci tady totiž dneska promlouvat pomocí textu k té méně produktivní části lidí bez energie navíc (o tom zase jindy 🙂 ), ráda bych se totiž naopak podělila o svou zkušenost, která může sloužit jako inspirace pro nás energií nabyté jedince.

Jsem totiž člověk, který za sebou potřebuje vidět odvedenou práci, aby měl pocit, že byl den úspěšný, něco zažít a zajímá se o mnoho odlišných témat. Kdybych měla stihnou všechno, co bych chtěla, můj den by musel mít minimálně 48 hodin a i tak by to bylo asi málo 😀 Na jednu stranu je to super, nestíhám se nudit, ale na druhou stranu se občas přeceňuju, prostě toho po sobě vyžaduju moc a ačkoliv okolí může mít pocit, že jsem toho udělala hodně, mně přijde, že jsem čas nevyužila úplně na 100%. Ale upřímně, TO NEJDE!

Člověk prostě potřebuje odpočinek a nějaký čas na regeneraci, pokud tedy něco děláte, vymezte si na to vždy jen určitý čas, já ho sice většinou o nějakou minutu přetáhnu, ale vím, že mě pak čeká odpočinek, který strávím buďto jinou svou oblíbenou aktivitou s nějakým výsledkem, ale musí být úplně jiného rázu, než ta předchozí, nebo si jen prostě odpočinu u dílu seriálu, na instagramu či jiné činnosti, při které se dá opravdu vypnout.

Pojďme si to ukázat na příkladu: Je neděle a máte před sebou žehlení prádla, učení se na test z chemie, úkol z matematiky, napsání článku a přípravu večeře. Ano, je to kombinace celkem vražedná a nepravděpodobná, ale jako modelová situace nám skvěle poslouží. Vzhledem k tomu, že váš mozek nejlépe funguje poránu, začnete chemií, vyhradíte si na ni třeba 30 minut, protože déle vaše soustředěnost stejně nebude na maximu, dejme tomu, že jste začali v 10:00 abyste si užili i pohodového sobotního rána. Je tedy půl jedenácté a chce to změnu, v tento čas doporučuju malou svačinku v podobě ovoce, potom se na další půl hodinu dostanete zase k učení, ať svou mentální produktivitu co nejlépe využijete, do čtvrt na dvanáct máte hotovo a je tedy ideální čas na napsání článku nebo například zkouknutí sociálních sítí, to vám vyjde tak do oběda. Po obědě si ještě chvilku vydechněte, pokud jste ještě nedodělali chemii, vrhněte se na ni a pak se vydejte ven, klidně na dvě hodinky, do čtyř jste doma, máte provětranou hlavu a můžete se věnovat dál svým povinnostem. Přichází na řadu příprava večeře, kterou pak kdyžtak jen dohřejete a když dáte něco zapéct, máte to skoro i bez práce. Při čekání můžete zatím dopsat článek a vyžehlit prádlo, to se dá dodělat i po večeři. A máte hotovo, při žehlení můžete třeba zkouknout seriál a celý večer máte volný a i přestávky byly, ne?

Není to zas tak náročné, důležité je si to ale uvědomit a dát si klidně i celý den volna, mě to vždycky moc pomůže, ačkoliv z něj nemám psychicky moc dobrý pocit, přijde mi proflákaný, tak mi dodá energii na spoustu dní dopředu. Myslete na to taky! A občas si o něj řekne i tělo samo, začnu být unavená, pobolívá mě v krku a pokud v tuto dobu zvolním, jsem zase v pořádku, pokud ne, táhne se to se mnou ještě několik dní 🙂

A co si teda odnést z dnešního článku? Nejde stihnout úplně všechno, je potřeba ale pracovat efektivně a nezapomínat i na zvolnění tempa a odpočinek (o tom jak si na něj udělat čas i ve všední dny tady, žádné světaborné tipy, nýbrž uvědomění si těchto skutečností)

A jak jste na tom vy? Raději lenošíte, nebo stále něco podnikáte?

Krásný týden

miska


2 komentáře: „Nejsme superlidi!

  1. Hezký článek. Je to tak. Je třeba i odpočívat. Nejlépe vše zahrnout do svého kalendáře a když to tam jednou je, musí se to splnit. Alespoň u mě to tak funguje;)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s