Hrad v údolí?

Trochu zvláštní, že? Hrady se většinou nachází na vysokých kopcích, ale on vlastně i tento. Ačkoliv totiž přijíždíte k Českému Šternberku a stále ho vidíte pod sebou, najednou se ocitne nahoře. Tyčí se totiž na vysoké skále nad řekou Sázavou.

Podle mě je to klasický prototyp hradu: je majestátní, s hradbami, vstupní branou, vysoko nad námi (jak už jsme si objasnili 🙂 ) a s krásnými interiéry. To ale trochu předbíhám, nejprve vám přece poradím, jak se ke hradu samotnému dostat…

IMG_1355

Nedoporučuju parkování přímo pod hradem, zaprvé je to tu placené a zadruhé také dost plné. Proto je podle mě lepší zajet až k řece a tam vedle restaurace Pod Hradem naleznete neplacené parkoviště s krásným výhledem na zdejší historickou památku.

IMG_1359

Z parkoviště se potom po silnici vypravíme doleva. No a ten, kdo objeví jakoukoliv turistickou značku, má vyhráno! Všechny totiž vedou až těsně pod hrad: vyvedou nás z této velké silnice, částečně s námi vystoupají po schodech, potom spolu přijmeme ještě lidi z cesty vpravo vedoucí z toho placeného parkoviště a nakonec se odloučíme na dalším rozcestí tentokráté s cestou doleva, po té my totiž půjdeme. Po ještě jedné odbočce vlevo se už dostáváme před bránu vedoucí na nádherné nádvoříčko, kde začínají i všechny prohlídky.

IMG_1363

Uprostřed něj je vytvořená moc pěkná zahradní dekorace a v době naší přítomnosti s pozadím hradu nějaký pán ze záchranné stanice pro dravce ukazoval a popisoval různé z nich.

IMG_1364

IMG_1371IMG_1369

Kdo by si chtěl koupit vstup do zámku, rozhodně to stojí za to, není to státní zámek a přes 90 let starý majitel zde stále bydlí, takže není veřejnosti přístupný celý areál, ale to, co je do okruhu zahrnuto je moc pěkně zařízené a když budete mít štěstí, tak 1) můžete pana majitele vidět osobně a 2) dostanete skvělou paní průvodkyni (nebo pana průvodce) jako my a celý hrad vám ještě zpříjemní. A jak se takový průvodce třeba pozná? Ví odpovědi na všechny zvídavé otázky návštěvníků, vypráví o hradu v 1. osobě mn. č., např. Máme tady nejvzácnější křeslo v Evropě ze 16. století, a spoustu dalšího. Co by měl(a) dělat podle vás?

IMG_1366

Ale zpátky k hradu, kdo se dovnitř podívat nechce, může z nádvoří shlédnout dolů k řece, ale ještě lepší rozhled je z Hladomorny, věže stojící o kousek dál, my tam byli. Co vy, půjdete taky? 🙂 Ale vzhledem k poloze je vidět pouze na stranu k řece, na té druhé jsou totiž nám už známé kopce 😀

IMG_1377

A další náš tip na #vyletynahrady máme za sebou! Co vy, byli jste někdy na Českém Šternberku? Co si myslíte o těch průvodcích? A jaký hrad či zámek byl zatím podle vás nejhezčí a čím?

Mějte se moc pěkně, dýchejte čerstvý vzduch, výletujte a hlavně nepusťte do svého života nudu, vždyť na našem blogu naleznete spoustu inspirace, jak ji účinně zahnat, nemyslíte? 😀

miska

P.S: Kdybyste chtěli podniknout další #vyletynahrady, tak tady jsou nějaké ty tipy od nás:


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s