Čauky všem!
Přesně před týdnem jsem absolvovala kurz první pomoci, a tak bych chtěla udělat takovou malou recenzi na daný kurz a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti, rady a tipy, co se právě první pomoci týká.
Začnu tedy tím, jak celý kurz probíhal. Byl tzv. zážitkový, což znamená, že jsme pouze neseděli a neposlouchali nudné přednášky, ale dopoledne jsme se vždy část teorie naučili a potom jsme si ji vyzkoušeli na připravených figurínách či ve dvojicích a to v obou případech: zachraňující i zachraňovaný, tím jsme si to pěkně uložili do paměti a nebudeme si v podobných skutečných situacích muset vzpomínat na teorii, ale vždy se nám vybaví ona situace, kde si to zkoušíme. V tomto to bylo opravdu úžasné.
Ještě lepší pak bylo odpoledne, kdy nás čekali 3 modelové situace, tzn. pár z nás namaskovali, opravdu realisticky 🙂 další dostali papír s instrukcemi, jak se má ošetřovat, a na tomto papíře hodnotili práci posledních pár lidí, kteří netušili, co za situaci budou muset řešit. A upřímně řečeno opravdu to bylo dost realistické. Já jsem si sice nezkusila roli kontrolujícího, ale dvakrát jsem byla zraněná, ale i tak mi to nevadí 🙂
Celý kurz ve mně teda rozhodně nechal rozhodně spoustu znalostí, zkušenosti a věřím, že mi to vydrží opravdu dlouho, takže tip zážitkového kurzu první pomoci doporučuju, nudit se určitě nebudete a budete si připadat opravdu připraveni ostatním pomoct. Koho by to zaujalo tak víc se dozvíte tady.
A teď k tomu, co byste podle mě měli vědět i vy úplní neproškolení laici:
- V České republice volejte při potřebě lékařské pomoci na číslo 155, kde vám poradí, co se zraněným dělat a dokáží vám přivolat i další jednotky integrovaného záchranného systému (IZS). V zahraničí na 112, kam můžete říct „No English, Czech“ a oni vás přepojí na českého operátora, který zahraničnímu operátoru přetlumočí vaše informace z češtiny do angličtiny.
- Při resuscitaci nedýchejte do člověka, pouze masírujte srdce 100-120x za minutu (skvěle to jde na písničku Bee Gees: Stayin´alive). Přestat můžete, když se zachraňovaný začne bránit nebo vy se budete cítit naprosto vyčerpaní, tak že byste mohli padnout vedle pacienta.
- Vždy u sebe noste gumové rukavice, abyste nemohli od zraněného chytit nějakou chorobu.
- V autě mějte lékárničku, reflexní vestu a trojúhelník vepředu v kabině.
- A nejdůležitější rada: KDYŽ NĚKOHO ZACHRAŇUJETE, VŽDY DBEJTE HLAVNĚ NA VLASTNÍ BEZPEČÍ, NIC NENÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ VAŠE VLASTNÍ ZDRAVÍ!
Doufám, že jste si z dnešního článku alespoň něco odnesli a třeba se pro nějaký podobný kurz PP taky rozhodnete 🙂
P.S: Všechny fotky jsou přímo od prpom.cz takže mnohokrát děkuji
Super, taky bych někdy něco podobného ráda absolvovala. Muselo to být báječný!
To se mi líbíTo se mi líbí
No to si piš, že bylo 😀
To se mi líbíTo se mi líbí