Dokážu vám pomoct

Čauky všem!

Přesně před týdnem jsem absolvovala kurz první pomoci, a tak bych chtěla udělat takovou malou recenzi na daný kurz a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti, rady a tipy, co se právě první pomoci týká.

0431_0047

Začnu tedy tím, jak celý kurz probíhal. Byl tzv. zážitkový, což znamená, že jsme pouze neseděli a neposlouchali nudné přednášky, ale dopoledne jsme se vždy část teorie naučili a potom jsme si ji vyzkoušeli na připravených figurínách či ve dvojicích a to v obou případech: zachraňující i zachraňovaný, tím jsme si to pěkně uložili do paměti a nebudeme si v podobných skutečných situacích muset vzpomínat na teorii, ale vždy se nám vybaví ona situace, kde si to zkoušíme. V tomto to bylo opravdu úžasné.

0431_0027

Ještě lepší pak bylo odpoledne, kdy nás čekali 3 modelové situace, tzn. pár z nás namaskovali, opravdu realisticky 🙂 další dostali papír s instrukcemi, jak se má ošetřovat, a na tomto papíře hodnotili práci posledních pár lidí, kteří netušili, co za situaci budou muset řešit. A upřímně řečeno opravdu to bylo dost realistické. Já jsem si sice nezkusila roli kontrolujícího, ale dvakrát jsem byla zraněná, ale i tak mi to nevadí 🙂

0431_00730431_0089

Celý kurz ve mně teda rozhodně nechal rozhodně spoustu znalostí, zkušenosti a věřím, že mi to vydrží opravdu dlouho, takže tip zážitkového kurzu první pomoci doporučuju, nudit se určitě nebudete a budete si připadat opravdu připraveni ostatním pomoct. Koho by to zaujalo tak víc se dozvíte tady.

0431_00670431_0029

A teď k tomu, co byste podle mě měli vědět i vy úplní neproškolení laici:

  1. V České republice volejte při potřebě lékařské pomoci na číslo 155, kde vám poradí, co se zraněným dělat a dokáží vám přivolat i další jednotky integrovaného záchranného systému (IZS). V zahraničí na 112, kam můžete říct „No English, Czech“ a oni vás přepojí na českého operátora, který zahraničnímu operátoru přetlumočí vaše informace z češtiny do angličtiny.
  2. Při resuscitaci nedýchejte do člověka, pouze masírujte srdce 100-120x za minutu (skvěle to jde na písničku Bee Gees: Stayin´alive). Přestat můžete, když se zachraňovaný začne bránit nebo vy se budete cítit naprosto vyčerpaní, tak že byste mohli padnout vedle pacienta.
  3. Vždy u sebe noste gumové rukavice, abyste nemohli od zraněného chytit nějakou chorobu.
  4. V autě mějte lékárničku, reflexní vestu a trojúhelník vepředu v kabině.
  5. A nejdůležitější rada: KDYŽ NĚKOHO ZACHRAŇUJETE, VŽDY DBEJTE HLAVNĚ NA VLASTNÍ BEZPEČÍ, NIC NENÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ VAŠE VLASTNÍ ZDRAVÍ!

0431_0086

Doufám, že jste si z dnešního článku alespoň něco odnesli a třeba se pro nějaký podobný kurz PP taky rozhodnete 🙂

miska

 

P.S: Všechny fotky jsou přímo od prpom.cz takže mnohokrát děkuji

0431_0003

P.P.S: Jak jste na tom s první pomocí vy? 


3 komentáře: „Dokážu vám pomoct

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s