Krásami přírody se závanem historie

Čauky všem!

Počasí nám poslední dobou moc nepřálo, ale tento prodloužený víkend se to má změnit, tak vyhledejte spoj a začínáme na nádraží v Srbsku (cestou na nás budou čekat -možná- vodopády, spousta lesů, hrad Karlštejn a ještě spousta dalšího, tak se těšte!). Prvním naší úkolem bude přejít most přes řeku, na kterém už začíná žlutá turistická značka a zároveň naučná stezka Karlštejn po nichž půjdeme většinu naší dnešní cesty.

 

Hned za mostem na nás čeká velká šachová figurka, kterých je po okolí spousta, tak schválně, kolik jich na svých toulkách potkáte 🙂 Po žluté postupně projdeme mezi domy, po pravé ruce mineme kapličku, o kousek dál po levé starý hotel a abychom si od toho umělého městského prostředí odpočinuli, ulicí K Vodopádům se dostaneme do vytoužené přírody.

Vlevo od cesty se začínají tyčit skály a prostředí postupně přechází v les. Tímto lesem teď chvilku budeme pokračovat. Kdo má zájem o dobrodružství, stačí sledovat okolí cesty a nalevo spatříte malou jeskyňku, do které se dá bez problémů nahlédnout. Jen nezalézejte do žádných malých děr a radši si tam jen posviťte baterkou, která se vám tady bude určitě hodit. Ale moc se nezdržujme a pokračujme přes mýtinku až na rozcestí Kubrychtova bouda.

A tady dostanete na výběr, buďto si se mnou můžete udělat odbočku k Bubovickým vodopádům, ale pozor nemusí tam být moc vody, ale i tak je to moc pěkné (ano, mluvím z vlastní zkušenosti 😀 ), nebo můžete jít rovnou na Karlštejn. IMG_0911

Na vodopády je potřeba jít rovně, okolo ohniště a vzhůru k vrcholu spádu vody. IMG_0913

Pak se všichni zase vrátíme na již zmiňované rozcestí a jdeme vstříc hradu!

Les je tady opravdu, podle mého názoru, nádherný. Sice stoupání není zrovna nejpohodlnější cesta, ale to k výletům přece patří, ne? A ještě ke všemu ze začátku jsou nám tu nápomocny i jakési velké schody. Takže kochejte se kochejte a když se cesta narovná a pomalu začne klesat, ohlédněte se do prava a vidíte ji? Ano, samozřejmě, že střechu Karlštejna!IMG_0922

Mírné klesání nás dovede na další rozcestí a ta cesta úplně nejvíc strmá dolů vpravo je ta naše. Sejdeme po ní na silnici a tady si všimněte tabulky se zajímavými informacemi o vývoji zdejší půdy.

IMG_0942

Koho chůze po silnici nebaví, nemusí se bát, půjdeme po ní jen chviličku, vlevo vzhůru totiž vede malá cestička pro pěší přímo k hradu. V klidu si Karlštejn prohlédněte, shlédněte dolů na domy v Karlštejně a pokud máte zájem, klidně si zajděte i na prohlídku hradu, tu my jsme tentokrát vynechali a pokračovali dál,což vy ale nemusíte, protože v Karlštejně je železniční stanice, na které můžete výlet zakončit.

Kdo pokračuje až do Zadní Třebáně, napojí se s námi opět na žlutou TZ, která malinko sklesá dolů, ale hned za hospůdkou zahne a vede zase nahoru, no prostě rozmanitost krajiny. Ještě nás na cestě čekají dva výhledy na Karlštejn, jeden právě tady za našimi zády a druhý o kousek výš.

IMG_0973

Pro ten druhý a troufám si říct, že i hezčí musíme vystoupat ještě o kus výš tentokrát už zase lesem na velkou louku. Určitě skvělé místo na odpočinek nebo třeba piknik 🙂 IMG_0980

A můžete hádat, co přijde teď. Kdo hádal klesání měl pravdu. Dostaneme se totiž tudy na další rozcestí a vydáme se odtud směrem náš cíl – Zadní Třebáň. Poslední ministoupání ke kapličce a pak už jenom po okraji pole a dolů mezi 2 na silnici.

Vesnicí už stačí jen projít, objevit šachovou figurku, přejít přes most přes řeku a jsme na nádraží! IMG_0990

A já moc doufám, že se vám na dnešním výletě líbilo a vydáte se sem nejen virtuálně.

A byli už jste někdy na Karlštejně? Jak se vám líbil? 

Tak krásný víkend a zítra na vás čeká na blogu překvapení!


P. S. Tento článek je součástí našeho projektu #vyletynahrady tak nezapomeňte své výlety za historií taky sdílet 🙂


4 komentáře: „Krásami přírody se závanem historie

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s