Tradice?

Čauky všem!

Máme za sebou volno (teda jak kdo, já mám kvůli přijímačkám ještě prázdniny, ale to je nepodstatné 🙂 ) a tak nějak se zamýšlím, jestli ještě pořád plnilo svou roli VELKÉHO svátku nebo jestli jsme teď jenom rádi za to, že si odpočineme od školy a práce jako každý jiný státní svátek. Když jsme se totiž chystaly jít letos zdobit vajíčka, jako už několikátý rok jsem si tak nějak uvědomila, že velikonoční tradice jdou pomalu (slušně řečeno) do háje.

IMG_1435

Každý si doma ozdobí pár vajíček, nejčastěji si koupíme barvu přímo určenou na vajíčka(my letos teda ještě vajíčka obalily do silonky, přidaly rostlinku a vajíčkům tím dodaly víc originality, nebo jsme je v silonce plné cibulových slupek uvařily, no a výsledek posuďte sami 🙂 ) , ty v ní vymácháme a je hotovo. Ráno nám někdo z rodiny dá pomlázkou my mu jako naoko dáme vybrat vajíčko, to se ale pak stejně zase vrátí k těm ostatním a je to, Velikonoce jsou splněné…

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

IMG_1429

Dřív to ale přece bývala velká událost, kluci obcházeli dům od domu, všude dostali nějakou výslužku- čokoládová vajíčka, vajíčka ozdobená na 100 způsobů nezpočetně mnoho technikami, … Holky doufaly, že se jejich vajíčka budou líbit a že jim jich zůstane doma co nejmíň, starší dostali do každé nohy pár skleniček přípitku, lidé si při návštěvách popovídali. No zkrátka a dobře, byl to opravdu nevšední den.

IMG_1441IMG_1428

A proč už to tak není i dneska, proč si každý ozdobí svých pár vajíček, která si potom stejně sní sám? Mým snem je odstěhovat se někam do malého městečka, najít tam partu lidí a k tradici se se vším všudy vrátit- kluci si společně upletou pomlázky, my potlacháme u zdobení vajíček, naučíme se nové techniky a bude veselo. Tak snad se mi to jednou splní. Do té doby si budu muset vystačit s výzdobou, kterou jsem vytvořila z vajíček, která jsme dřív nazdobily či od někoho dostali 🙂

A jak jste na tom vy s Velikonocemi? Slavíte, neslavíte? A zkusili jste se někdy nad tím zamyslet? Moc se těším na vaše názory a doufám, že mě třeba přesvědčíte, že to není zase tak moc mrtvý svátek, jak se mi zdá.

Pěkný povelikonoční týden a dobrou chuť na vajíčka, určitě doma taky ještě nějaká máte 😀

miska


1 komentář: „Tradice?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s