#vyletynahrady – aneb cestujte s námi po hradech a zámcích

Čauky všem!

Na začátku dubna se opět po zimě otevřely všechny přístupné hrady a zámky a to pro nás, jejich milovníky, znamená nové cíle pro výlety. No a právě dneska bych se s vámi chtěla podělit o svou lásku k těmto velmi impozantním budovám.

Stále je pro mě velkou záhadou, jak se lidem před několika sty lety podařilo postavit tak obrovské, ale zároveň nádherné a hlavně velmi stabilní stavby, představte si, jak asi budou po tolika letech vypadat dnes postavené budovy, dokáží odolat, nebo se vlivem zubu času zhroutí? To je pouze otázkou, ale hrady a zámky z dob minulých to vydržely a my teď díky tomu můžeme jejich krásy stále obdivovat.

p1150872

Vždyť si to sami představte, vystoupáte kopec, na kterém jsou tyto stavby většinou postaveny, projdete několika krásnými branami a pokud máte štěstí i s nádhernými vraty a ocitáte se nádvoří. Všude okolo vás se tyčí nádherně zdobené monumentální zdi a uprostřed stojí třeba kašna. Pokud si zakoupíte vstupenku, procházíte dále mnoha překrásnými sály, pokojíčky a salonky zařízenými dobovým nábytkem a pokud máte štěstí, slyšíte k tomu i moc pěkný výklad průvodce.

Musím říct, že na průvodci opravdu hodně záleží, poznají se totiž lidé, kteří mají pouze naučený text a naopak ti, které historie daného místa opravdu zajímá a dokáží ji i vám jakožto návštěvníkům velmi poutavě přiblížit. Zrovna dneska jsem v rádiu slyšela rozhovor s jednou kastelánkou, již říkala, že jejich průvodci by toho měli vědět spoustu o zámku, na kterém provázejí, ale vždy každé skupině předat jen zlomek svých znalostí podle toho, kdo ji tvoří. Důchodce totiž určitě zajímá něco jiného než třeba děti 😀

IMG_0966

Trochu jsem se zasekla u průvodců, ale co, i to je nedílnou součástí hradů a zámků, na které bych chtěla přilákat i vás 🙂 Mě totiž třeba ve škole dějepis nijak moc nebaví, ale právě tady je to podáváno úplně jinak a fakt mě to baví, tak to někdy alespoň zkuste. My se vás letos na víc zámků a hradů pokusíme vzít i pomocí výletů tady na blogu a při této příležitosti jsme založily i #vyletynahrady kterým můžete označovat své fotky na instagramu, pokud se na nějaký výlet s tímto cílem vydáte, ať už na naše doporučení nebo z vlastní iniciativy. Alespoň i my načerpáme inspiraci 🙂

PIC_0522

A jak to bylo doteď, navštěvovali jste zámky a hrady? A přidáte se k nám?

Tak historii na hradech a zámcích zdar!

miska


5 komentářů: „#vyletynahrady – aneb cestujte s námi po hradech a zámcích

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s