Boj proti nudě s přáteli

Čauky všem!

Večery v tomto období jsou stále dlouhé a studené, proto je nejlepší zalézt pěkně pod peřinu nebo ke krbu a užívat si doma. Pokud se ale chystáte na hory, možná nebudete vědět, co s takovýmto večerem. No a protože za mě je jednotný lék – stolní hry, tak 4 skvělé vhodné právě a cesty vám dneska ukážu …

1. Dobble

img_0603

Tuhle hru si s sebou bereme snad na každou dovolenou. Její výhodou je malá a hlavně plechová krabička s místem pouze na karty, které ke hře potřebujeme, takže nezabírá žádné zbytečné místo a při převážení sem a tam se nijak neponičí.

Dalším plusem na cestování je určitě i spousta variant hry, ke kterým je potřeba jen 55 kartiček, což znamená, že každý večer si vlastně můžeme zahrát něco jiného.

Ale abych tady o ní nemluvila jen tak obecně, pojďme se na 2 její varianty rovnou podívat:

1) Studna

Všechny kartičky kromě 1 se rozdají spravedlivě mezi všechny hráče, kteří je drží zatím obrázky dolů. Ta poslední se položí doprostřed mezi hráče obrázky nahoru. Na 3, 2, 1, teď! Si každý otočí svůj balíček a hra začíná. Úkolem je najít, jaký obrázek z kartičky hráče je i na kartě prostřední. Kdo ho najde a nahlas pojmenuje jako první, dá svoji kartu doprostřed na kartu počáteční, což pro všechny znamená nové hledání podle aktuální karty ve středu stolu. Vyhrává ten hráč, který se jako první zbaví všech karet.

img_0595

2) Pekelná věž

Tady jde o opačný postup než při studně, celý balíček karet se položí doprostřed a každý hráč obdrží pouze 1 kartu, ta se na odpočítání odloží a hráči opět hledají stejný obrázek jako veprostřed. Kdo ho zase objeví jako první a pojmenuje ho, bere si kartu ze středu nahoru do svého balíčku a hledá podle ní. Hra končí, když ve středu dojdou karty, a vyhrává hráč s nejvíce obdrženými kartami.

img_0597

Tahle hra je tedy skvělá pro všechny a procvičení postřehu a je určitě skvělou zábavou i pro větší kolektiv.

 

2. Umí prase létat

IMG_0630.JPG

Druhá hra není pouze o postřehu, ale jde tady hlavně o naše biologické znalosti. Nejprve se totiž do kruhu rozmístí 17 kartiček s vlastnostmi zvířat, například umí létat, je ohrožené, má krunýř, rodí živá mláďata, … vyjádřené obrázkami. Každý hráč obdrží 4 žetonky ve své barvě a hra může začít, no a průběh vám ukážu na příkladu.

img_0618

Doprostřed se umístí obrázek zvířete – vosa – a úkolem hráčů je naskládat co nejvíce svých žetonků na správné vlastnosti vosy. Žlutý hráč si myslí a stihne zadat, že vosa umí létat a žije v lese, zelený, že má krunýř a žije v Evropě, modrý, že klade vajíčka a červený, že žije ve společenstvech a je býložravá.

img_0621

Když už nikdo nechce nic umisťovat, někdo přečte z návodu, co je pravda.

img_0624

A rozdělí se prasátka za správné odpovědi a naopak se musí odevzdat za špatné odpovědi. Žlutý hráč tedy skončí stejně jako červený bez prasátek, neb určili vždy 1 dobře a druhý špatně, modrý šel na jistotu a protože méně je více, tak i přesto, že určil pouze 1 vlastnost končí s více prasátky, protože nemusí nic vracet, no a nejlépe je na tom zelený, který měl obě vlastnosti určené dobře, takže dostává 2 prasátka.

img_0626

Hraje se vždy s 5 zvířátky, pak se spočítají prasátka a hráč s největším počtem vyhrává 🙂

 

3. Ubongo

img_0611

Této hry máme dokonce už vytvořenou cestovní verzi. Jde tu o to, že každý má svou barvu kartiček i dílků, ze kterých musí v průběhu hry skládat, takže nejde tolik o rychlost, ale hlavně o logistické myšlení.

img_0605

Po startu si totiž každý začne skládat z dílků vyobrazených na kartičce (lehčí varianta 2, těžší 3) daný tvar také určený kartičkou.

img_0606

Jakmile se to prvnímu povede, zakřičí UBONGO a pomalu počítá do 10, to je čas, ve kterém si ostatní můžou ještě své dílky také poskládat. Komu se to povede, odkládá si kartičku stranou, komu však ne, vrací si ji zpátky do svého balíčku a hraje se nové kolo.

img_0609

Vyhrává ten hráč, který po co nejméně kolech složí všechny své kartičky.

 

 

Doufám, že jsem vám ukázala alespoň 1 novou hru, která vás zaujala a koupíte si ji ať už sami pro sebe nebo pro někoho z rodiny, komu víte, že by se mohla líbit 🙂

A co nejraději po večerech děláte vy? Kdyby vás zajímaly další tipy na hry, můžete se kouknout na článek z minulého roku s hrami velkými necestovními 😀

Miška


3 komentáře: „Boj proti nudě s přáteli

  1. Super, všechny tyto hry mám moc ráda, nejradši asi Dobble, i když to většinou prohraju. Nevadí. Stejnak to mám ráda. A jinak – stolní hry hraju opravdu moc ráda. Co třeba Woodoo??

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s