24. DEN: Vánoční tradice + jejich původ

Hurá, dneska jsou Vánoce a to znamená 24. článek v adventním kalendáři. U nás na blogu uvidíte však článek i zítra, tak se těšte. Ale zpátky k dnešku, v tomto článku vám ukážu pár tradic a pokusím se vám objasnit jejich význam a původ.

1, krájení jablka

význam: Člověk, který chce vidět svou budoucnost si vezme jablíčko a rozkrojí ho napříč. Pokud jadřinec vypadá jako hvězdička znamená to dlouhý život a pokud jako křížek znamená to život krátký.

původ: Ze začátku této tradice si lidé na podzim vždy vybírali ta nejkrásnější jablka, která následně rozkrajovali.

2, házení střevícem

význam: Dívky, které se chtěly vdát, házely střevícem tak, že se postavily zády ke dveřím a botu hodily za sebe. Pokud špička směřovala ke dveřím, znamenalo to že se vdá a pokud ode dveří znamenalo to , že se do roka nevdá.

původ: Dříve mladé dívky házely střevícem, ty které na něj neměly házely bačkorou či jinou botou, což se přeneslo do nynějška.

3, pouštění lodiček

význam: Rodina si napustí umyvadlo vodou a na hladinu položí tolik zapálených lodiček, kolik je členů rodiny. Potom se pozoruje zda plují lodičky ke břehu, drží se uprostřed či jsou blízko jiných lodiček. Podle těchto znaků se pak věštila budoucnost.

původ: tento zvyk se provozuje již od pradávna

4,svazování noh stolu řetězem

význam: Rodina si vyrobí řetěz a obváže ho okolo nohou stolu. Pokud ho mají takto na Štědrý den zaručí to, že v příštím roce bude držet rodina pohromadě.

původ: v minulosti byla tato tradice rozšířená hlavně mezi rolníky a zemědělci

5, lití olova

význam: Rodina si vzala olovo a nechala ho rozehřát a rozpustit. Poté se nalilo do studené vody a utvořil se tam olověný útvar. Z toho se pak věštila budoucnost.

původ: Tento zvyk vznikl v keltských kmenech.

6, spatření zlatého prasátka

význam: Zlaté prasátko jste mohli spatřit, pokud jste drželi půst. Hlavně se to říkalo dětem, aby se pak těšily na večeři.

původ: Mělo symbolizovat Slunce a jeho životodárnou sílu do dalšího roku. Pokud děti v minulosti dodržely půst, rodiče jim dělali zlatá prasátka na okno zrcátkem.

 

Tak já doufám, že jsem vás navnadila tyto tradice provozovat a ano my dodržujeme všechny. Teď už jen stačí dodat, Krásné vánoce a hlavně si je užijte.

Marťa


1 komentář: „24. DEN: Vánoční tradice + jejich původ

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s