15.DEN: Proč stavíme betlémy?

Krásný čtvrtek!

Tak schválně, kolik máte doma postavených betlémků? A napadlo vás se někdy zamyslet či si dokonce vyhledat, jak vlastně tato tradice vznikla? Pokud ne, tak vám dneska ulehčím práci…

Asi každého z nás napadne, že betlémy se staví na počest narození Ježíška:

Archanděl Gabriel zvěstoval chudé Marii, že je tou vyvolenou, která porodí božího syna. Marie tedy otěhotněla, avšak Josef se v této době musel vypravit do dalekého Betléma, a tak vzal těhotnou Marii s sebou, cesta to byla dlouhá a při příchodu do Betléma byla Marie velmi unavená, jenže v hostinci bylo plno, slitovali se nad nimi tedy lidé a nechali je přespat ve chlévě. Tu noc se jim narodil syn Ježíš, uložili ho do jesliček a v tu chvíli se nad celým chlévem objevila záře, a tak všichni poznali že se jedná o spasitele.

pic_0156

S touto tradicí se začalo roku 1233, kdy k půlnoční mši přichystal František z Assissi jesličky s živým oslem a volem, a tak se ujaly již zmíněné jesličky.

Avšak první celý betlém, tak jak ho známe dnes pochází z Jezuitského kostela v Praze z roku 1560 a pomohl pak dalšímu šíření betlémů i do jiných českých měst. V době baroka se pak stavěli betlémy v životních velikostech, ale tatotradice neměla dlouhého trvání, Marie Terezie a Josef II. je totiž zakázali z důvodu, že jsou moc dětinské a církvi nedůstojné.

Betlémy se poté ovšem navrátily a velký rozmach měli v 19. a 20. století, kdy k nim umělci jako třeba Mikoláš Aleš kromě již zmíněných jesliček přidávali i celé vesnice. Příprava takovýchto betlémů trvala poklidně celý advent.

pic_0155

Můžeme být proto po právu hrdí, že se tradice dochovala až dodnes. Schválně, kolik betlémků máte postavených vy? A od koho je ten váš nejoblíbenější? Za mě určitě ten od Josefa Lady, který nám každoročně zdobí byt 🙂

Miška


1 komentář: „15.DEN: Proč stavíme betlémy?

  1. Jako děti jsme měli doma malý betlém ze šustí, který jsem vždycky hrozně milovala. Mám ho tu dodnes, budu ho muset co nejdříve vyndat, abych si ho trochu užila. Díky za připomenutí.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s