Kam dnes? Na horu se špičkou!!!

Říkáte si cože? No opravdu to bude výlet na horu se špičkou, je to Ještěd, na jehož vršku stojí hotel, který navazuje na vrchol této hory a tvoří tu již zmiňovanou špičku, ale teď už se pojďme vypravit na cestu   😀

Začneme na tramvajové zastávce Horní Hanychov, na kterou jezdí tramvaj přímo z Liberce, a nebo můžete začít na parkovišti pod Ještědem, okolo kterého my, co jsme přijeli tramvají, za chvilku projdeme. Vydáme se totiž po turistické značce směr lanovka.

P1130517

A u lanovky si každý může zvolit délku a náročnost svého výstupu na Ještěd:

1. Nejkratší, ale nejnáročnější trasa

Tato trasa je pouze na období bez sněhu, jelikož se od lanovky vypravíme po sjezdovce přímo nahoru na horu, po levé straně uvidíme skokanské můstky a pokud se ohlédneme za sebe, uvidíme i Liberec a Jizerské hory. Když dojdeme na silnici, vydáme se po ní směrem nahoru (doleva) a dojdeme až na rozcestí Ještěd odb., tak tam se můžeme rozdělit a buďto si to ještě zkrátiti a vydat se cestičkou přímo ke špičce, nebo dojít až nahoru po silnici.  A JSME TU!!!

P1130532

Vytvořeno pomocí Mapy.cz
Vytvořeno pomocí Mapy.cz

2. Zlatá střední cesta
Na druhou trasu se mohou vypravit pouze ti z nás, kteří nemají s sebou kočárek či kolo a nevadí jim náročnější terén, vydáme se totiž po turistické značce, na jejíž trase není zpevněná cesta. Od první trasy se liší hlavně kvůli méně náročnému stoupání. Od lanovky se tedy vypravíme na turistickou značku vpravo po silnici a zhruba po 500m narazíme na cestu v lese, která je označena modrou turistickou značkou, a vydáme se po ní směrem vzhůru. Po cestě mineme starou bobovou dráhu a krásnou přírodu. Při stoupání ještě 2x přejdeme asfaltovou silnici a potřetí se po ní buď směrem nahoru vydáme, nebo budeme pokračovat rovně po cestičce již zmiňované v minulé trase.  A JSME TU!!!  Na této trase můžeme udělat malou odbočku k Mohyle letců z rozcestí Nad Výpřeží, má to být památka na zde spadlé letadlo, jehož zbytky zde dosud leží. Odbočka je tam i zpátky asi 1km dlouhá.

P1130536

Snímek1
Vytvořeno pomocí Mapy.cz
Vytvořeno pomocí Mapy.cz
Vytvořeno pomocí Mapy.cz

3. Mírnější, ale delší a nudnější

Na této trase můžeme přivítat i kola a kočárky, jelikož se od lanovky vydáme na silnici jako na předchozí cestě, ale tentokrát neodbočíme a budeme po ní pokračovat až na vrchol za „špičkou“. A JSME TU!!!

Vytvořeno pomocí Mapy.cz
Vytvořeno pomocí Mapy.cz

4. Nejpohodlnější a bez námahy

No a poslední naše možnost je nasednout na lanovku, která jezdí každou půlhodinu, a nechat se vyvézt od Českých drah až nahoru na horu. A JSME TU!!!

P1130519

Cesty můžeme samozřejmě kombinovat tak, že nahoru půjdete jinudy než dolu, a tím bude celý výlet i zajímavější, co Vy na to? Vypravíte se na Ještěd? Jo, a jakou trasou? Přeji hodně sil při výstupu   😀

P1130516


2 komentáře: „Kam dnes? Na horu se špičkou!!!

  1. A ja znan jeste jednu, nejlepsi je pro sestup – ve stope stare sankarske drahy, kde se jelo 1. mistrovstvi Evropy v jizde na sanich (1913?). Vyhral ho liberecky horal a sportovec Rudolf Kauschka.
    Start byl na vrcholu u skaly Krejcik, pak cikcak serpentiny pod lanovkou (jsou videt na ortofotu), tesne podel silnice k virivym kamenum, dal pres most, co uz neni. Dal je stopa patrna na mapy.cz, u skalky velka vracecka, pak dlouha rovina. Pak cikcak pod silnici Liberec – Vyprez do cile v H. Hanychove. Za cilem byla velika klopena
    zatacka u restaurace Schöne Ausichst (Krasna vyhlidka). Na internetu je spousta starych fotek – Rodelbahn Jeschken.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s