Malá vesnice, spousty možností

A o čem je řeč? O malé vesnici Srní ležící na Šumavě nedaleko Čeňkovy pily.

Historie

Je to původně dřevorubecká osada založená r. 1726. Díky tehdejšímu četnému výskytu srnčí zvěře dostala svůj název Rehberg – Srní. Obec Srní je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna.

P1130428

V této vesničce můžeme najít jen kostelík, který je nově obložen dřevem.

P1130434

Dále hotely Šumava, Vydra a Srní (na obrázku).

P1130433

Pak informační centrum, ve kterém se ovšem skoro nic nedozvíte, jelikož slečnu uvnitř svými dotazy budete velmi obtěžovat.

P1130426

A nakonec autobusová zastávka a několik obytných domků a penzionků.

A teď Vám dám pár typů na výlet do okolí, abyste se nemuseli ptát slečny v infocentru 🙂

1. Hauswaldská kaple

Od infocentra se od rozcestníku vydáte po turistické zanačce směrem na Staré Srní. Dále na rozcestí Plavební kanál, kam se dostanete buď po travnaté cestě nebo s kočárkem můžete jet po silnici, ale to je podstatně delší.

P1130349

A po asfaltové cestě se dostanete až k odbočce na Hauswaldskou kapli.

P1130397P1130425

A teď už jenom vylézt do kopce po vyštěrkované cestě k bývalé Hauswaldské kapli a zázračnému pramínku.

P1130413 P1130414
Z pramínku se napijte nebo se s ním opláchněte a přitom si přejte nějaké přání. A pak už se vrátíte do Starého Srní po turistické značce na druhou stranu podél kanálu, než odkud jste přišli, takže tentokrát přes Staré Sní, kde je několik pěkných domků a penzionků.

P1130424 P1130421
A tady máte tuto trasu na mapě, je to 6,8km a s objížďkou popsanou nahoře se dá jet i s kočárkem nebo na kole 🙂

Vytvořeno na Mapy.cz
Vytvořeno na Mapy.cz

2. Klostermannova vyhlídka

Další výlet začneme opět u rozcestníku a tentokrát se vydáme směrem k obchodu, který jistě uvidíte. Z této silnice odbočíme vlevo těsně před penzionem U Jiříků. Po cestě minete tuto chalupu po pravé ruce:

foto.mapy.cz

Ano, je to Klostermannova chalupa z filmů Za trnkovým keřem, Na pytlácké stezce a Pod jezevčí skálou, ale na louku před ní teď postavili nový dům. Dále po levé ruce minete hotel Vydra a teď už vylézt jen malý kopeček k akumulační nádrži pro vodní elektrárnu Vydru. Teď se vypravte vpravo a po NS Srnský okruh se dostanete až k Vodnímu zámku a za chvilku se vydáte odbočkou vlevo na Klostermannovu vyhlídku.

P1110910

Pokochat se zde můžete i pár řádky z Klostermannova románu V ráji šumavském, jenž jsou na boku vyhlídky napsána:

„Máš-li srdce citlivé, duši velebnosti přírody otevřenou, vnímavou pro krásu její, staneš v němém úžasu, budeš se klanět Tvůrci a jeho dílům; vzdáš hold svůj naší staré Šumavě, vydají ohlas struny srdce tvého; i příšerný její ráz, jevící se hlavně za pochmurného počasí, dojme tě, jako dojímá smutná píseň; budeš se těžko loučiti s pohledem na hory naše a přicházeti budou chvíle, kdy vzdálen od ní po ní zatoužíš, zapomeneš na nicotné naše pletky, malicherné štvanice…“

A pak se vrátíte zpět k odbočce a budete pokračovat po NS Srnský okruh až na silnici po které se vydáte vlevo zpět do Srní a vězte, že brzy budete vědět, kde jste 🙂

Tato cesta je sice kratší, ale terén je těžší, ale nic morbidního, jen ne na kočárek. A tady je opět mapa, je to asi 5km:

Okruh Klostermannova vyhlídka
Vytvořeno pomocí Mapy.cz

3. večerní procházka

A pokud se rozhodnete v Srní přenocovat, můžete večer zajít do malého lesíku za hotelem Srní, kde najdete cestu k pramínku a Čertovu mlýnu, ale tam se raději vydejte až za světla 🙂

Já doufám, že Vám tyto nápady k něčemu budou a dejte mi vědět, který z výletů Vás nadchl nejvíce. A pro přenocování nabízím osvědčený penzion Joska, kde můžete žádat o snídani či polopenzi, ale pozor bývá v sezóně dost obsazen!! http://www.ubytovani-sumava-srni.cz/index.php

 

 

 

 

 

 


1 komentář: „Malá vesnice, spousty možností

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s